Pogled z letala na Everest in druge himalajske vrhove. Foto: Reuters
Pogled z letala na Everest in druge himalajske vrhove. Foto: Reuters

Nepalske oblasti so ob napovedi zvišanja cene poudarile, da se višina pristojbine ni spremenila že skoraj desetletje. Tokratna sprememba bo alpiniste kar precej udarila po žepu, saj bo za dovoljenje za vzpon na "streho sveta" namesto 11.000 dolarjev treba odšteti 15.000 dolarjev.

"Višina pristojbine je bila vrsto let enaka, zato smo se tokrat le odločili za njeno zvišanje," je dejal Narayan Prasad Regmi, generalni direktor oddelka za turizem v Nepalu.

Nova cena bo uvedena od septembra naprej in bo veljala v priljubljeni plezalni sezoni od aprila do maja, in sicer za vse, ki se bodo na 8848 metrov visoki Everest podali po standardni poti po južnem grebenu, torej po trasi, po kateri sta vrh leta 1953 prva osvojila Novozelandec Edmund Hillary in šerpa Tenzing Norgay.

Priprave alpinistov na vzpon na Everest. Foto: Reuters
Priprave alpinistov na vzpon na Everest. Foto: Reuters

Dražji tudi obisk v nizki sezoni

Za obisk Everesta v manj obleganem obdobju, med septembrom in novembrom, in v obdobju med decembrom in februarjem, ko je plezalcev najmanj, bo prav tako treba odšteti več denarja kot do zdaj. Tudi za omenjeni obdobji so pristojbino zvišali za 36 odstotkov, na 7500 oziroma 3750 dolarjev.

V Nepalu se nahaja kar osem izmed najvišjih 14 gor na svetu, zato je prihodek od izdajanja dovoljenj za vzpon nanje ključni vir dohodka in zaposlitev v tej državi.

Organizatorji vzponov na Everest so prepričani, da kljub povišanju pristojbine zanimanje za to goro ne bo nič manjše. Nepalske oblasti vsako leto za vzpon na Everest izdajo približno 300 dovoljenj.

"Pričakovali smo podražitev," je dejal avstrijski organizator vzponov na Everest Lukas Furtenbach, ki je dodal, da nepalske oblasti popolnoma razume. "Prepričan sem, da bodo dodatni prihodek namenili za zaščito okolja in povečanje varnosti na Everestu," je dodal.

Po drugi strani nekateri odgovorne v Nepalu kritizirajo, da za vzpone na osemtisočake in druge vrhove v Himalaji izdajo preveč dovoljenj, ob tem pa ne poskrbijo za varnost plezalcev ali to, kar pustijo za seboj. Regmi je zatrdil, da s pobiranjem smeti, preverjanjem vrvi in drugih varnostnih ukrepov nimajo težav, saj jih redno izvajajo.

Plezalci, ki se vračajo z Everesta, v zadnjem času poročajo o tem, da gora postaja vse bolj sušna in skalnata, saj je snega na njej vse manj. Strokovnjaki pravijo, da bi bile lahko razlog za to podnebne spremembe.