100-km pohod udeleženci premagajo v 3-5 dneh, vse, kar potrebujejo, nosijo s seboj, spijo na prostem, organizator zagotovi hrano in vodo na kontrolnih točkah. Foto: Tomislav Može
100-km pohod udeleženci premagajo v 3-5 dneh, vse, kar potrebujejo, nosijo s seboj, spijo na prostem, organizator zagotovi hrano in vodo na kontrolnih točkah. Foto: Tomislav Može

Kot so sporočili iz Športnega društva Outdoor Adventures, ki je prireditev I feel Slovenia Highlander Julian Alps pripravilo, so se pohodniške avanture od Bohinja do Kobarida poleg Slovencev udeležili tudi gostje iz Hrvaške, Srbije, Belgije in Združenih držav Amerike. Večjih poškodb na poti ni bilo, redki so bili tudi odstopi zaradi utrujenosti, kar priča o tem, da so se pohodniki dobro pripravili na kondicijsko zahtevno traso.

Pri zahtevnem podvigu se je izkazala tudi velika mera solidarnosti in medsebojne pomoči. Spletle so se prijateljske vezi. Udeležencem pa so bile ob večerih na voljo ure joge in predavanja o zgodovini obiskanih krajev, denimo o Rapalski meji in smučišču na Livku. Ker so udeleženci okoljsko zavedni ljudje, so tudi skrbno ravnali z odpadki in sledili sloganu, da za seboj ne puščajo sledi.

Organizatorji, ki so že prvo leto zapolnili razpoložljivih 150 prijav, ‒ na pot se je odpravilo 143 pohodnikov ‒ so bili z odzivom zelo zadovoljni. Za drugo leto pripravljajo malenkost spremenjeno traso, ozirajo pa se tudi po novih, dodatnih lokacijah po Sloveniji. Kot ugotavljajo, tovrstnih prireditev v Sloveniji namreč ni, kaže pa se velika potreba po njih, še posebej v prihodnjih letih, ko bo prehajanje meja znova lažje in ko pričakujejo večjo udeležbo tujcev.

Prireditev je del mednarodne franšize pohodniških festivalov Highlander Adventure, ki letos potekajo v 14 državah Evrope in Bližnjega vzhoda. Potencial prireditve za slovenski prostor sta prepoznali tudi Planinska zveza Slovenije in Slovenska turistična organizacija. Podpora zadnje je organizatorju omogočila uporabo znamke I feel Slovenia, kar je izboljšalo prepoznavnost na mednarodnih trgih.

Trasa

Udeleženci so prehodili traso od Bohinjskega jezera čez prelaz Vrh Bače do Podbrda (prva etapa), čez Kal, Stržišče in Rut do prodov nad Kneškimi Ravnami (druga etapa) in čez planini Kuk ter Lom s spustom do Tolmina in osvežujoče Tolminke (tretja etapa), naprej čez Kolovrat mimo Muzeja 1. svetovne vojne na prostem do vasice Livek (četrta etapa) in v Kobarid (peta etapa). Za sledenje poti so udeleženci prejeli zemljevide, prav tako pa so se morali v petih dneh oglasiti na vseh petih kontrolnih točkah. Kontrolne točke so tudi priporočene lokacije za bivakiranje (spanje na prostem), za kar je moral organizator pridobiti posebna dovoljenja. Izziv ni tekmovanje, zato časa niso merili in ni bilo bistveno, kdaj se je kdo oglasil na kontrolni točki.