Qantasova letala na svoji trasi do Južne Afrike prečkajo del južnega Indijskega oceana, ki ga SpaceX, ameriško podjetje Elona Muska, uporablja za vračanje svojih raket v Zemljino orbito.
Qantas trdi, da pogosto ni dovolj pravočasno obveščen o tem, kje lahko pričakuje padajoče ostanke raket, zato iz varnostnih razlogov redno prestavlja svoje polete.
"V zadnjih tednih smo morali na priporočilo ameriške vlade prestaviti več poletov med Johannesburgom in Sydneyjem. Razlog je vračanje SpaceXovih raket na obsežnem območju južnega Indijskega oceana," so povedali iz Qantasa za Euronews.
"Čeprav se trudimo kakršne koli spremembe urnika poletov korigirati vnaprej, so časovnico zadnjih izstrelitev raket v zadnjem hipu spreminjali, kar pomeni, da smo morali nekaj poletov prestaviti tik pred predvidenim odhodom. Naše ekipe obveščajo potnike o spremembah takoj, ko vemo, da bo njihov polet prizadet.”
"V zadnjih tednih so tako številna letala odletela z zamudo v obe smeri, nekatera z več kot petimi urami zamude, kar jasno za seboj potegne posledice," je komentiral analitik letalskih linij James Pearson.
"Ni jasno, ali je za vse zamude ali samo nekaj od njih povezano z ostanki SpaceXovih raket. Kakor koli že, kot vse letalske družbe tudi Qantas posveča največ pozornosti varnosti, zato se je odločil za preventivni ukrep."
Podatki spletne strani Flightradar 24 in SpaceXovega razporeda izstrelitev raket potrjujejo povezavo med prestavljenimi Qantasovimi leti in izstrelitvami raket Falcon 9.
Neurejeno področje vesoljskih odpadkov
Avstralijo in Južno Afriko povezuje zelo malo letalskih družb. Direktne polete med državama imata le dve družbi – Qantas in južnoafriška družba South African Airways (SAA).
A Qantas leti v Sydney na jugovzhodu Avstralije, medtem ko SAA povezuje Johannesburg s Perthom na zahodni obali. Ker sta destinaciji na drugih koncih, Qantas uporablja traso na liniji padajočih raketnih ostankov.
Velike verjetnosti, da bi letalo zadel del vesoljske rakete, sicer ni, a če bi do tega prišlo, bi bile posledice lahko katastrofalne.
Po podatkih organizacije Aerospace Corporation vsako leto na Zemljo pade od 200 do 400 delov vesoljskih odpadkov, to število pa se bo zagotovo še povečalo zdaj, ko ima vse več držav ambicije pošiljanja satelitov v vesolje.
Ameriška zvezna uprava za letalstvo (FAA) pripravlja zakonodajo glede vesoljskih odpadkov, a je stanje precej zapleteno in najverjetneje še ne bo kmalu urejeno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje