Čeprav so masivni betonski spomeniki za številne, od fotografov do navdušencev nad socialistično arhitekturo, eni najbolj fascinantnih na svetu, lepote v njih več kot očitno ne vidi CNN.
"Spomeniki, ki jih je v 60. in 70. letih naročil nekdanji jugoslovanski diktator Josip Broz - Tito, da bi z njimi zaznamoval prizorišča bitk iz druge svetovne vojne, so surove betonske skulpture, ki so se ohranile tudi na bolj odročnih lokacijah po vsej nekdanji državi," so zapisali pri CNN-u.
Kot navaja ameriška stran, Titovi spomeniki "spominjajo na po poljih raztresene dele porušenih sovjetskih stanovanjskih blokov, a če nič drugega, zaznamujejo vsaj konec dobe vojnih spomenikov konjenikov s sofisticiranimi pokrivali na glavah."
Jezni Belorus v skali
Na CNN-ovem seznamu se je znašel tudi beloruski Spomenik hrabrosti - predimenzioniran, v skalo vklesan portret "jeznega Belorusa" (CNN navaja tudi možnost, da bi lahko bil samo "zaprt") -, postavljen v čast obrambi beloruskega mesta Brest in sovjetski zmagi v drugi svetovni vojni.
Potem je tu še londonski "Pogovor z Oscarjem Wildom", "spomenik, ki je videti kot krsta, iz katere se dviga staljeni pisatelj". "Wilde bi verjetno imel kaj povedati o tem spomeniku, ki je bil sicer zgrajen dobronamerno, a je bila izvedba grozljiva," so zapisali pri CNN-u.
Obregnili so se tudi ob ogromni bronasti spomenik afriškemu preporodu v Dakarju, ki je višji od newyorškega Kipa svobode in katerega cena gradnje je v senegalski prestolnici izzvala proteste. Visoko mesto na seznamu zavzemata tudi replika Stonehengea v ameriški zvezni državi Washington (spomenik v čast žrtvam druge svetovne vojne) in kip Martina Luthra Kinga v Toledu v Ohiu, na katerem je borec za pravice temnopoltih "videti, kot da bi mu nekdo večkrat odrobil glavo".
"Neposrečeno" rusko darilo ZDA
Spomenik ustanovitve severnokorejske Delavske stranke v Pjongjangu v obliki treh ogromnih betonskih rok, si je mesto na seznamu prav tako prislužil s predimenzioniranostjo, medtem ko se Američanom ne zdi primeren spomenik žrtvam 11. septembra, ki ga je ZDA podarila Rusija. Spomenik, ki so ga "raje zakopali v odročen kotiček New Jerseyja", nekatere preveč boleče spominja na rušenje dvojčkov, spet drugim pa se zdi, da je videti kot "ogromna vagina".
Spomenik papežu Janezu Pavlu II. v Rimu ima drugačne težave - kritiki so ga označili za "greh", ker da bolj kot na papeža spominja na "Benita Mussolinija, ki skuša ugrabiti mladoletnega otroka".
Nelaskavi poklon Jacku
Pozlačen, 70 metrov visok spomenik nevtralnosti v Ašhabatu, glavnem mestu Turkmenije, je bil zgrajen v središču mesta v čast zdaj že pokojnega voditelja Saparmurata Nijazova, zgornji del pa se je vrtel. Po smrti "očeta vseh Turkmenov", Turkmenbašija, kot je sam sebe oklical Nijazov, so spomenik preselili v predmestje, se ne vrti več, je pa višji za 18 metrov.
In še zadnji na seznamu - spomenik Michaelu Jacksonu v Londonu, ki ga je britanski mogotec Mohamed Al Fayed v čast svojemu prijatelju postavil na nogometnem igrišču Fullhama. Ko je Fayed klub prodal, so preselili tudi kip, ki "je videti kot parodija na številne plastične operacije kralja popa".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje