Deskarsko mestece Puerto Viejo de Talamanca in majceni karibski obalni zaselki jugovzhodno od njega, so bili vedno priljubljena točka za ta šport. A sproščen pridih tega dela Kostarike je območje povzdignil v privlačno alternativo bolj turistični tihomorski obali. Foto: NY Times
Deskarsko mestece Puerto Viejo de Talamanca in majceni karibski obalni zaselki jugovzhodno od njega, so bili vedno priljubljena točka za ta šport. A sproščen pridih tega dela Kostarike je območje povzdignil v privlačno alternativo bolj turistični tihomorski obali. Foto: NY Times
Turisti iz Argentine se sproščajo v lokalnem baru. Foto: NYT
Oskrbnica z mladičem lenivca v Jaguar Rescue Centru v Playi Chiquiti. Foto: NYT
Naravni park Gandoca-Manzanillo je dom skoraj 50.000 kvadratnih kilometrov džungle, obale in koralnih grebenov. Foto: NYT

Nekatere počitniške destinacije privlačijo turiste. Druge privlačijo subkulture - denimo deskarsko mesto Puerto Viejo de Talamanca in okoliške obalne skupnosti na karibski obali Kostarike.
Ta divji, pogosto spregledan 17 kilometrov dolg obalni pas majhnih peščenih zalivov leži v enem najrevnejših delov Kostarike, a je tudi eden izmed najbolj raznolikih, poseljen z mešanico Kostaričanov, angleško govorečih Afro-Karibčanov, avtohtonih indijancev in izseljenci, od francoskih modnih oblikovalcev do ostarelih nemških hipijev.
Južno od vasice Puerto Viejo, majcenega skupka ulic neuglednih deskarskih kavarn z imeni kot Peace & Love in EZ Times, boste našli neokrnjene plaže, kjer se palme upogibajo nad morsko gladino. Tu iz živahnih pisanih pastelnih kolib ob blatnem kolovozu odmeva reggae, bližnja džungla pa je polna lenivcev, tukanov in opic.
Spremeniti življenje?
Za tiste svetovne popotnike z nemirno dušo, ki iščejo kraj, kjer bi znova pognali korenine, je prav ta sproščena, neukročena atmosfera tista, ki ta del Kostarike predstavlja privlačnejšo alternativo bolj turistični Pacifiški obali.
"Tu je bistvo življenje z naravo," pravi Nicolas Buffile, francoski lastnik Shawandha Lodge, šik posesti v "neoprimitivnem slogu". "Nismo kot pacifiška stran, kjer je vse klimatizirano in ukročeno."
Njegova hči Paola dodaja: "Tisti, ki gredo na pacifiško stran, si ne želijo spremeniti življenja. Tisti, ki pridejo sem, pa si želijo prav to."
Val za najdrznejše

Tudi domači deskarji so izjemno fanatični glede tega območja, natančneje glede slovitega vala, znanega kot Salsa Brava (Divja omaka), ki se lomi ob obali Puerta Vieja. Ta val havajskega tipa velja za najmogočnejšega v Kostariki in deskarji, ki ga jezdijo, so običajno težki adrenalinski džankiji.
Ni treba posebej poudarjati, da to ni okoliš za tiste, ki imajo radi razvajanje. Leta so se opreznejši popotniki in turistične agencije temu območju, ki malce slovi po brezvladju, izogibali. In čeprav se manjše kraje še dogajajo, je karibska obala Kostarike danes precej varna.
Odprla se je cela vrsta novih restavracij, v območje pa bogato vlaga tudi kostariška vlada. Rezultati (za nekatere neželeni?) so že tu: v pristaniškem mestu Puerto Limón so se letos ustavile že štiri križarke, odprl pa se je tudi prvi tukajšnji luksuzni butični hotel, Le Caméléon.
Lepota naravnega parka
23 popolnoma belih sob je porazporajenih po treh dvonadstropnih zgradb iz stekla in lesa, ki objemajo bazen, obrobljen s palmami. Miamijski slog hotela štrli iz okolice kot japi med bosonogimi hipiji.
Bolj tipična je Jungle Love, intimna odprta restavracija z domačim vzdušjem, ki jo ima v lasti ameriški par Yamu Myles in Poppy Williams. Ob zvokih soula in funka vam postrežejo odlične specialitete, kot denimo piščanca chipotle ali tuno v tamarind omaki z wasabijem in rjavim rižem.
Streljaj južneje ob obali, v Manzanillu, so drevesna debla prebarvana z rastafarijanskimi barvami in mnogi prebivalci se še vedno preživljajo z ribolovom. Mesto služi kot odskočna deska za naravni park Gandoca-Manzanillo, prostrano območje obal, koralnega grebena in džungle, ki jo poseljujejo drevesne krastače, opice in eksotični insekti, ki dajejo ozračju rahlo surrealistični pridih.
Nekako v skladu s celotnim območjem. Izkusite ga, preden izgine čar.