Letošnje gibanje števila obiskovalcev v juliju in avgustu je okoli 90 odstotkov lanske rekordne sezone. Foto: BoBo
Letošnje gibanje števila obiskovalcev v juliju in avgustu je okoli 90 odstotkov lanske rekordne sezone. Foto: BoBo

Kot je povedal direktor Javnega zavoda za turizem Dolina Soče Janko Humar, je trenutno stanje v Posočju veliko boljše od pričakovanj.

"Aprila, ko je bila karantena, smo ob ocenjevanju možnih posledic izračunali, da bi lahko izgubili tudi 60 odstotkov ali več obiskovalcev, posebej zato, ker smo v preteklosti gradili predvsem na tujini in smo imeli kar 85 odstotkov prihodov iz tujine," je opozoril.

"Trije meseci, ko turistične dejavnosti v dolini ni bilo, so sicer za vedno izgubljeni in jih ne moremo nadoknaditi, a od konca junija so razmere spodbudnejše od pričakovanj v veliki meri zaradi odličnega ukrepa turističnih bonov," je dodal.

Slovenskih gostov štirikrat več kot lani

Gibanje števila obiskovalcev v juliju in avgustu, ki za destinacijo Doline Soče predstavljata 60 odstotkov celoletne realizacije, se ta čas giblje okoli 90 odstotkov lanske, ki je bila rekordna. Letošnja realizacija v juliju in avgustu bo tako primerljiva z letom 2018, kar je po Humarjevih besedah "zelo zelo dobro", zato morajo biti s tem glede na letošnje dogajanje zelo zadovoljni.

Sorodna novica V Ljubljani najpogosteje "dopustujejo" domačini, največ bonov unovčili prebivalci Trnovske vasi

Struktura gostov je relativno stabilna, so se pa v prvi deseterici premešala medsebojna razmerja. "Če smo lani imeli največ nemških obiskovalcev in so bili Slovenci šele na drugem mestu, je to letos obrnjeno. Nemci pa so edini gostje, ki jih je skoraj natanko toliko, kot jih je bilo leto pred tem, tako da so naši dolini najzvestejši. Je pa zato Slovencev štirikrat več kot lani, predvsem na račun bonov, in s svojimi prihodi so izravnali izpad tujega trga," je poudaril Humar.

Z izjemo Nemcev je ostalih tujcev letos precej manj Avstrijcev je tako za 30 odstotkov manj, še slabše je z Nizozemci, Italijani in Belgijci, ki jih je od 40 do 80 odstotkov manj.

Upajo še na oktober

V Tolminu, v preteklosti zelo odvisnem od obiskovalcev poletnih festivalskih dogodkov, ki jih letos ni, so sezono pričakovali še s posebno negotovostjo, a tudi tam so po Humarjevih besedah ves pričakovani minus nadomestili s prihodi domačih obiskovalcev.

Ob tem, da je bil doslej izkoriščen le manjši del turističnih bonov, Humar upa, da lahko v Posočju upravičeno pričakujejo podaljšanje turističnega dogajanja vsaj do sredine oktobra.