Razstava, ki se je odprla aprila, ta konec tedna zapira svoja vrata. Kljub pandemiji si jo je tudi letos ogledalo več kot milijon ljudi. Foto: EPA
Razstava, ki se je odprla aprila, ta konec tedna zapira svoja vrata. Kljub pandemiji si jo je tudi letos ogledalo več kot milijon ljudi. Foto: EPA

Martin Luther, rože in hortikultura. Tri reči, s katerimi se ponaša mesto Erfurt. Hortikulturno razstavo so pripravili na dveh lokacijah v mestu, pandemija bi lahko bila velik udarec za desetletje trdega dela, a se je spremenila v priložnost za oživitev mesta v pravem trenutku.

"Hortikulturna razstava je velika stvar za vso Turingijo. Denar za naložbe smo dobili iz zveznih skladov za razvoj turizma, mesta in vzdrževanje spomenikov," je povedala direktorica sejma Kathrin Weiss. Poleg idej za urejanje vrta, kombinacij, zadnjih vrtnih trendov … "Ta vrt cveti od spomladi do jeseni. Obiskovalci lahko dobijo navdih za domači vrt. Okrasne rastline imajo ploščice z imeni. Tiste, ki se jim zdijo najlepše, si lahko posadijo doma," je pojasnila Weiss.

T. i. Buga, razstava cvetja, je od aprila do zdaj tudi nudila otrokom zelene učilnice, ko je pouk zaradi omejitev potekal zunaj, brez mask in z več svobode. Otroci so se učili o rožah, kako ščititi drevesa, kako iz sadja izdelujejo sok. 35.000 kdvadratnih metrov razstave na dveh lokacijah je namenjene otrokom, zanje so razvili posebna igrala. A večina obiskovalcev je odraslih.

Foto: TV SLO, zajem zaslona
Foto: TV SLO, zajem zaslona

Direktorica sejma Kathrin Weiss je dodala: "Že pred pandemijo so ljudje začeli bolj ceniti vrtove. Zaradi vročih poletij so namreč radi zunaj, zunaj tudi kuhajo in obedujejo. Priljubljene so predvsem trajnice, ki čez leto cvetijo in jih ni treba vedno znova sejati."

Kar nam potrdijo tudi obiskovalci. "Tu so posebne rastline, ki so tudi zanimivo razporejene. Vidimo tudi stepni vrt. Kljub podnebnim spremembam ga je preprosto negovati, saj so to rastline, ki dobro prenašajo sušo in ne potrebujejo veliko vode," je povedala obiskovalka iz Turingije.

Mesto Erfurt je razstavo pripravljalo deset let in vanjo vložilo 180 milijonov evrov, a kot pravi župan mesta Andreas Bausewein, se je vložek že v tem času več kot obrestoval. "Pripraviti razstavo med pandemijo ni bilo lahko. Toda pomagala je erfurtskemu gospodarstvu. Restavracije in hoteli so polni. Drugje ni tako. Zaradi množice obiskovalcev, ki so prišli v Erfurt, se je po odpravi ukrepov prihodek povečal bolj, kot bi se sicer."

Uradna razstava danes popoldne zapira svoja vrata, a 85 odstotkov tega, kar so pripravili, bo ostalo mestu do nadaljnjega. Ambiciozno mesto Erfurt tudi zaradi ambicioznega župana in deželnega vodje doživlja v zadnjem desetletju razcvet, kar se pozna v standardu, predvsem pa zadovoljstvu tukajšnjih prebivalcev.

Hortikulturna razstava Buga v Erfurtu