Kitajska se sicer lahko pohvali tudi s številnimi naravnimi slapovi. Foto: EPA
Kitajska se sicer lahko pohvali tudi s številnimi naravnimi slapovi. Foto: EPA

Nebotičnik Liebian International Building je visok 121 metrov, slap, ki ga krasi, pa so doslej zagnali le šestkrat. Lastnik krivdo pripisuje visoki ceni - za pičlo uro vodnega spektakla stroški črpanja vode namreč dosežejo tudi 100 evrov.

Za slap uporabljajo vodo iz odtokov, deževnico in podtalnico, ki jo zbirajo v rezervoarjih pod zemljo. Lastnik pravi, da je slap poklon divji naravi, ki je v mestu ni.

Spletni uporabniki se mu množično posmehujejo - pravijo, da slap ni nič drugega kot potrata denarja. "Če bi ga zagnali vsaj enkrat vsakih nekaj mesecev, bi podjetje privarčevalo pri čiščenju oken," je med drugim zapisal uporabnik družbenega omrežja Weibo.

Hitro gospodarsko rast je na Kitajskem spremljal gradbeni razcvet, katerega posledica so tudi nenavadne zgradbe, ki so pogosto tarča kritik.

Futurističnega pekinškega sedeža kitajske državne televizije, ki spominja na medenico, se je tako prijelo ime "velike spodnje hlače". Kitajski spletni uporabniki pa niso ostali dolžni niti prostorom časnika People's Daily v kitajski prestolnici, ki jih je med gradnjo spominjal na penis. Zgradba v študentskem naselju univerze, ki se ukvarja z vodnimi viri, pa je postala slavna, ker ljudi spominja na stranišče.

Že leta 2014 je o nenavadnih zgradbah spregovoril kitajski predsednik Ši Džinping in pozval h koncu "te čudne arhitekture".