Za spremembe so odgovorni zdravstveni strokovnjaki. Foto: EPA
Za spremembe so odgovorni zdravstveni strokovnjaki. Foto: EPA

"Nenehno ocenjujemo svojo strategijo, zahteva po testiranju pred odhodom pa ostaja v veljavi," je povedala tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre. Tako je naznanila, da bo ameriška vlada od letalskih potnikov, ki vstopajo v državo, še naprej zahtevala negativen rezultat testa na novi koronavirus. Ti se morajo tako testirati že dan pred poletom, zahteva pa velja tako za tujce kot tudi za ameriške državljane ne glede na njihov status cepljenja. Le tako bo popotnikom dovoljen vstop v državo.

Ameriška potovalna industrija se z ukrepi ne strinja. Foto: EPA
Ameriška potovalna industrija se z ukrepi ne strinja. Foto: EPA

Tisti, ki so pred kratkim preboleli covid-19 in lahko predložijo pismo zdravnika ali zdravstvene ustanove, so izvzeti iz zahteve. Nadaljnje spremembe predpisov bodo po besedah Jean-Pierre temeljile izključno na oceni zdravstvenih in medicinskih strokovnjakov.

Za potnike, ki letijo znotraj ZDA, pa obvezno testiranje medtem ni več potrebno, po odločitvi zveznega sodišča pa jim na letalu ni treba več nositi niti mask.

Ukrep lahko povzroči veliko gospodarsko izgubo

Ameriška potovalna industrija sicer poziva k odpravi obveznega testiranja za v celoti cepljene letalske potnike. V pismu, ki so ga letalske družbe, letališča, hotelske verige in druga turistična združenja prejšnji mesec poslali koordinatorju za koronavirus v Beli hiši, so opozorili, da bodo gospodarske izgube zaradi ukrepa velike.

Prav tako so poudarili, da na kopenskih mejah Združenih držav Amerike s Kanado in Mehiko ni obveznega testiranja.