Jordan je na vrhu sveta najprej poklical svojo mamo v ameriški zvezni državi Kaliforniji in ji po satelitskem telefonu dejal: "Mama, kličem te z vrha sveta." Za 13-letnega dečka to ni bil prvi zahteven vzpon. Od sedmih najvišjih vrhov posameznih celin jih je do zdaj osvojil šest. Pri devetih letih se je povzpel na afriški Kilimandžaro, nato pa so sledili Elbrus v Rusiji, Aconcagua v Argentini, McKinley na Aljaski, lani pa še indonezijski Carstensz Pyramid. Po Mount Everestu deček načrtuje vzpon na Mount Vinson na Antarktiki.
Jordanova odprava na 8.848 metrov visok Mount Everest je sprožila burne razprave med strokovnjaki. Spraševali so se, kakšne posledice takšne vremenske razmere lahko pustijo na odraščajočem otroku in ali je otrok sposoben sprejeti odločitev, da bo tvegal svoje življenje. Od več kot 4.000 alpinistov, ki so se od leta 1953 do danes povzpeli na Mount Everest, jih namreč vzpona najmanj 216 ni preživelo.
Na vrh v spremstvu očeta, mačehe in treh šerp
13-letnik iz Kalifornije se je na Everest povzpel skupaj s tremi šerpami, očetom Paulom, sicer alpinistom in izurjenim reševalcem, in njegovo partnerko Karen Lundgren, prav tako izkušeno alpinistko. Osvajanja gore so se lotil iz baznega tabora, postavljenega na kitajski strani, saj Kitajci nimajo starostnih omejitev za udeležence odprav.
Postavil je nov rekord
Do zdaj je za najmlajšo osebo, ki se je povzpela na Mount Everest, veljala 15-letna Nepalka Ming Kipa (vrh je osvojila leta 2003). Dve leti pred njo je ta rekord uspel 16-letnemu Nepalcu Tembi Tšeriju, ki je zaradi ozeblin ostal brez petih prstov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje