Dvoprstni lenivec je imel pionirsko zobozdravstveno operacijo, da bi pozdravil zobobol. Njegovi skrbniki so namreč opazili otekline na straneh njegovega obraza, preiskave pa so pokazale dva koreninska abscesa. Za poseg na ostrih kočnikih so zaposleni v živalskem vrtu Chester Zoo moči združili z zobozdravstvenimi strokovnjaki z univerze Newcastle.

Rico, ki je star 25 let, je tako imel triurno operacijo, med katero so odstranili konec zobne korenine in okuženo tkivo, ki obdaja dva lenivčeva zoba, nato pa so kanal zapolnili s posebnim cementom. V nasprotju s tipičnim zdravljenjem koreninskega kanala so zobozdravstveni strokovnjaki vstopili skozi spodnji del njegovih zob, poroča BBC.

Po besedah veterinarjev, ki so sodelovali, je bil podvig zelo zahteven predvsem zaradi edinstvene anatomije lenivca – ti imajo namreč med drugim zelo drugačne zobe kot ljudje. "Čeprav nismo mogli rešiti obeh zob, je odlična novica, da se od njegovega posega abscesi niso več pojavili, njegov zadnji rentgenski posnetek pa kaže, da je zalivka še vedno na mestu," je povedala veterinarka živalskega vrta Charlotte Bentley in dodala, da je bilo zdravljenje zobobola uspešno. Odkar je šel lenivec, ki v živalskem vrtu živi s samico dvoprstega lenivca Tino, pod nož, ga še vedno podrobno opazujejo.

Zobozdravnica Fiona Beddis je priznala, da ekipa univerze še nikoli ni izvedla tovrstnega posega na lenivcu, tako da je bil to "res korak v neznano", prav zato pa so po njenih besedah vsi navdušeni nad uspešnim izidom. Zdravljenje Rica, ki ga je označila za redko in lepo žival, je opisala kot enkratno priložnost in velik privilegij.

Dvoprste lenivce najdemo po vsej Južni Ameriki, kjer se spopadajo z različnimi grožnjami, vključno z izgubo habitata in lovom za nezakonito trgovino s prostoživečimi živalmi. Chester Zoo je tako del programa ohranjanja vzreje, ki si prizadeva zaščititi vrsto po vsej Evropi.