Skupina znanstvenikov ni mogla verjeti, ko je ugotovila, da je marca med 35-dnevnim iskanjem novega morskega življenja v objektiv ujela tudi orjaškega lignja. Vrsto so sicer odkrili pred 100 leti, do zdaj pa je nihče še nikoli ni posnel v naravnem okolju.

Čeprav strokovnjaki pravijo, da orjaški lignji lahko zrastejo do sedem metrov v dolžino in tehtajo do 500 kilogramov, zaradi česar so najtežji nevretenčarji na planetu, je bil posnet primerek dolg le 30 centimetrov.

Mladiča so posneli 600 metrov globoko, blizu Južnih Sandwichevih otokov v južnem Atlantskem oceanu, pri tem jim je pomagal robot na daljinsko vodenje, poroča BBC.

Glavna znanstvenica Michelle Taylor z Univerze v Essexu je dejala, da ekipa sprva ni bila prepričana, za kakšno bitje gre, posneli so ga preprosto zato, ker je bilo "lepo in nenavadno". Posnetek je nato preverila Kat Bolstad. "Vznemirljivo je videti prve posnetke mladega orjaškega lignja, ki nima pojma, da ljudje sploh obstajajo," je dejala.

Dodala je, da so pred tem v stik s tovrstnimi lignji prišli zgolj prek ostankov v želodcih kitov in morskih ptic, v preteklosti so ljudje posneli odrasle primerke na površini – še nikoli pa orjaškega lignja niso videli, kako plava v globinah oceana.

O življenjskem ciklu orjaških lignjev, ki imajo na sredini osmih krakov kavlje, sicer ni veliko podatkov. Znanstveniki vedo, da sčasoma izgubijo prozoren videz, ki ga imajo mladiči.

Leta 2022 je britanski naravoslovni muzej dejal, da je svetovno populacijo orjaških lignjev težko oceniti.