
Začetek tajskega novega leta je naznanil znameniti festival Songkran, ki je poskrbel, da so ulice na Tajskem postale prizorišče obsežnih bojev z vodo, ki sicer velja kot simbol prenove, očiščenja in novega začetka.
Veseljaki – mnogi med njimi so nosili pisane srajce, ki so jih kasneje zaradi mokrote tudi odvrgli – so bili večinoma "oboroženi" z vodnimi pištolami, pa tudi plastičnimi lončki. Nekateri so mimoidoče z vodo neusmiljeno škropili kar iz prtljažnikov svojih avtomobilov.

Da bi se zaščitili pred vodo, so nekateri poleg šaljivih sončnih očal nosili tudi zaščitna očala, zaželena oprema je bila tudi nepremočljiva torbica, ki je pred uničenjem varovala mobilni telefon. "To je nekaj popolnoma drugačnega. Nismo vedeli, kaj pričakovati, vendar je zelo zabavno," je za Reuters povedala turistka iz Nizozemske.
Songkran je za turizem države izjemno pomemben, vlada namreč pričakuje, da se bo zaradi večdnevnega veseljačenja obisk tujih obiskovalcev v tem tednu povečal za osem odstotkov.
Songkran, ki zaznamuje prihod novega leta v skladu s sončnim koledarjem, je na Tajskem veljal kot uradno novo leto vse do leta 1888. Takrat so kot fiksni datum novega leta določili 1. april, od leta 1940 pa novo leto v državi praznujejo 1. januarja. Songkran, ki ga vsako leto praznujejo 13. aprila, od takrat velja kot nacionalni praznik.
Praznovanje običajno traja tri dni, a lani so ga podaljšali – trajalo je od 1. do 21. aprila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje