Turčija se je septembra odločila, da se dokončno odpove vsakoletnemu premikanju urnih kazalcev. Predstavniki severnega Cipra so sklenili temu slediti, saj so ekonomsko močno vezani na Turčijo, med drugim v bančništvu, letalskem prometu in trgovini, kjer je ura ključnega pomena.
Grški del otoka pa bo še naprej spoštoval evropsko direktivo, ki ureja premik ure v EU-ju. V skladu z njo smo tudi v Sloveniji preteklo noč ob 3. uri prestavili urne kazalce na zimski čas, torej za eno uro nazaj.
Po ocenah ciprskega združenja delodajalcev bo časovna razlika med obema deloma otoka povzročila velike težave tistim, ki poslujejo na drugi strani. Tu gre v prvi vrsti za okoli 5.000 ciprskih Turkov, ki poslujejo na južnem delu otoka, medtem ko le redki ciprski Grki poslujejo na severu. Številni ciprski Turki tudi vsakodnevno prečkajo mejo, ki jo nadzirajo Združeni narodi, ker se šolajo na jugu.
Kot še navaja francoska tiskovna agencija AFP, bo Ciper odslej eden redkih krajev na svetu, kjer je mogoče praznovati novo leto kar dvakrat, enkrat na enem in čez eno uro na drugem delu otoka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje