Dekletce je bilo vse od 6. februarja, ko so jo po uničujočem potresu v Turčiji in Siriji našli med ruševinami, v bolnišnični oskrbi, njena čudežna zgodba pa je pritegnila pozornost tako medijev kot splošne javnosti, zato so se vsi, ki so skrbeli zanjo, bali za njeno življenje – pred kratkim so tako pristojni sporočili, da so jo preselili na varno lokacijo, saj so se bali morebitne ugrabitve.
Kot smo že poročali, so novorojenko izpod ruševin hiše rešili približno 10 ur po potresu. Kot kaže, je bila njena mati Afra Abu Hadija ob porodu še živa, a je umrla še pred prihodom reševalne ekipe, tako kot njen mož in štirje starejši otroci, novorojenka pa je čudežno preživela in kljub okoliščinam rojstva ni imela nobenih hujših poškodb, bila je "le" podhlajena.
Skrb za deklico so v prvih dneh prevzeli zaposleni v bolnišnici in jo poimenovali Aja, kar pomeni "čudež" oz. "božje znamenje", žena direktorja ustanove, Hanija Marufa, pa je dekletce dojila skupaj s svojim dojenčkom.
V le nekaj dneh po tem, ko je novica o čudežnem rojstvu pod ruševinami obšla svet, se je sicer javilo na tisoče ljudi, ki so hoteli malo Ajo posvojiti, a so se pristojni odločili, da bodo najprej poiskali njene morebitne sorodnike. Šele če teh ne bi našli, bi razmislili o nadaljnjih korakih, so sporočili. A sorodnike deklica ima – že takoj po potresu se je javil njen stric, Kalil Al Savadi, ki pa je moral, preden jo je lahko odpeljal domov, dokazati, da je z njo v sorodu. No, v resnici je v neposrednem krvnem sorodstvu z deklico njegova žena, ki je njena teta, kar so pristojni skrbno preverili in opravili analizo DNK, preden so Al Savadiju, trgovcu z rabljenimi avtomobili, dovolili, da jo posvoji.
V ponedeljek je v pogovoru za AP, obkrožen s svojo družino (z ženo imata še šest drugih otrok, štiri deklice in dva sinova), razložil, da je bil njegov prvi korak po posvojitvi, da je deklici spremenil ime – poimenoval jo je Afra, po njeni materi –, v soboto pa jo je vendarle lahko tudi odpeljal domov. Zagotovil je, da bo zanjo skrbel, kot bi bila njegova hči: "Zdaj je eden izmed mojih otrok. Nobenih razlik ne bo med njo in mojimi otroki." "Gotovo mi bo še bolj pri srcu kot drugi otroci, saj bo predstavljala živ spomin na svojega očeta, mater in sorojence," je še dodal.
Prav Al Savadi je bil med tistimi, ki so po potresu med ruševinami iskali morebitne preživele svojce. Kot je razložil v pogovoru, je po več urah kopanja med kamenjem že skoraj obupal, ravno takrat pa so ga prišli poklicat, naj pride identificirat umrlo. Izkazalo se je, da gre za njegovo sorodnico, Afro. Takrat pa so pod peskom in kamenjem zaslišali šibek otroški jok in začeli mrzlično odstranjevati pesek z otroka. Ko so videli, da je z materjo še vedno povezan s popkovino, je segel v žep, vzel britvico in popkovino prerezal, je razložil in dodal, da sta s še enim sorodnikom otroka hitro zavila v odejo in odhitela v najbližjo bolnišnico.
A ker so bile tam vse kapacitete zasedene, sta se odpravila še v drugo in nato še v tretjo, kjer tudi ni bilo prostora, je razložil. Na koncu so novorojenko sprejeli šele v otroški bolnišnici v Afrinu, se je spominjal. Ob tem je dodal, da je v vsej zmedi in hitenju najprej mislil, da je otrok deček in je naročil zdravstvenemu osebju, naj ga poimenujejo po očetu, Abdulah Turki Mleihan. Šele pozneje je izvedel, da je deklica.
Pojasnil je še, da je nekaj dni po potresu tudi njegova žena rodila hčerko, Ato, tako da bo obe dojila skupaj in tako osiroteli deklici zagotovila najboljšo mogočo hrano za začetek življenja. Tudi v prihodnje pa bo storil vse, da bo deklica imela dobro življenje, je zagotovil in dodal: "Vzgajal jo bom tako, da ji ne bo manjkalo ničesar."
Afrina družina je sicer v Džindaris, mesto ob turški meji, ki ga je potres močno prizadel, prebežala leta 2014 iz vzhodne sirske province Deir ez Zor, potem ko so njihovo vas zasedli pripadniki Islamske države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje