Novo serijo kitar so poimenovali American Professional II. Foto: Reuters
Novo serijo kitar so poimenovali American Professional II. Foto: Reuters

Gre za profesionalna glasbila, ki stanejo krepko več kot 1000 dolarjev, upajo pa, da bodo lahko zaznali dobro prodajo, čeprav sta glasbena in koncertna industrija zaradi pandemije covida-19 še vedno v precej slabem položaju.

Predstavili so nadgrajeni različici svojih ikoničnih modelov stratocaster in telecaster, ki jih sicer uporabljajo številni glasbeniki, kot sta denimo Eric Clapton in Bruce Springsteen.

Niso pa samo profesionalni glasbeniki tisti, ki so med pandemijo tako močno dvignili prodajo Fenderja, temveč predvsem tisti, ki se igranja šele učijo oziroma segajo po osnovnejših modelih.

Fenderjeve kitare, ki stanejo manj kot 500 dolarjev, so namreč od sredine marca zaznale skoraj 100-odstoten porast prodaje. Številne izmed teh so bile akustične, uvožene v ZDA, na spletu pa so jih kupili tisti, ki so se igranja glasbila šele začeli učiti. Na drugi strani so nove profesionalne kitare, ki so jih predstavili v teh dneh, ustvarjene v Fenderjevi tovarni v Kaliforniji in predstavljajo tip glasbil, na katera so se profesionalni glasbeniki zanašali pred zaprtjem klubov in koncertnih dvoran.

Zaradi velike prodaje uvedli dodatne izmene

Izvršni direktor podjetja Andy Mooney je pojasnil, da so v času pandemije kitare kupovali številni, ki so se zaradi večje količine prostega časa igranja želeli naučiti, pa tudi izkušeni glasbeniki, ki so dražje kitare kupovali za snemanje skladb doma ali pa da so jih zgolj dodali svojim domačim zbirkam.

Mooney pričakuje, da bo Fender leto 2020 končal skupno prodajo v vrednosti več kot 700 milijonov dolarjev. Odkar so znova odprli tovarne, so uvedli dodatne izmene, da lahko proizvedejo dovolj glasbil, hkrati pa upoštevajo navodila za zajezitev širjenja okužbe. "Prodamo vse, kar lahko naredimo v svoji tovarni v Kaliforniji, in vse, kar lahko uvozimo iz jugovzhodne Azije," je dodal. "Med drugim gre za to, da imajo ljudje več časa že zgolj zato, ker več ur dnevno ne porabijo za vožnjo na delo in z dela." To jih po njegovih besedah spodbuja k učenju novih veščin.