Javnost jih na začetku kariere sploh ni jemala resno. Foto: Reuters
Javnost jih na začetku kariere sploh ni jemala resno. Foto: Reuters
pottya
Tehtajo 26 kilogramov več od japonskega povprečja. Foto: Reuters

Japonska velja za eno izmed držav z najnižjim odstotkom debelosti na svetu, prekomerna telesna teža pa je še vedno močno stigmatizirana. Ravno zato se tam v zadnjem času pojavlja vedno več mladih žensk, ki hujšajo do ekstremov.

Debelejši ljudje se tako zelo pogosto znajdejo v medijih, kjer jih zmerjajo z besedami, kot je debeluhar.

Japonsko popskupino Pottya, poimenovano po slengovski besedi za debelušen, sestavljajo štiri dekleta, ki sicer za zahodne pojme niso kritično debela, na Japonskem pa veljajo za občutno pretežke. "Ljudje menijo, da je debelušnost znak lenobe in pomanjkanja samodiscipline," je pojasnila najtežja članica skupine Mičiko Ohaši, ki tehta 87 kilogramov, visoka pa je 167 centimetrov.

Niso jih jemali resno
Ko so pred dvema letoma začele svojo glasbeno kariero, so jih mnogi označili za veliko šalo ter jih niso jemali resno. Dve leti pozneje pa ima skupina za seboj dva albuma ter precej koncertov in nastopov na različnih televizijah.

"Idol v zabavni industriji sem postala ravno zato, ker sem želela spremeniti pojmovanje, da so debelejši ljudje leni. Če bodo ljudje videli, da uspe nam, bo postalo jasno, da tudi ljudje s prekomerno telesno težo za uspeh trdo delajo," je pojasnila Ohaši.

Članice skupine tehtajo med 63 in 87 kilogramov, njihova povprečna teža pa je 76 kilogramov, kar je 26 kilogramov več od japonskega povprečja za ženske, stare med 13 in 18 let. "Zavedamo se, da smo težke, a ravno s svojo težo želimo spremeniti predsodek, da morajo biti slavni ljudje vitki."

"Navdušilo me je, kako živahno se premikajo in plešejo," je dejal 36-letni moški, ki je velik oboževalec zasedbe. "Dejansko se prodajajo kot debelušne, in to daje drugim debelejšim ženskam ogromno upanja in poguma," je dejala 25-letna Miho Kiši, ki so jo v otroških letih pogosto zbadali zaradi njene teže.