Z virtualnimi očali za miši želijo znanstveniki dognati, kako možgani zaznavajo prostor in ohranjajo spomin. To bi lahko dolgoročno pripomoglo tudi k razumevanju različnih bolezni, na primer Alzheimerjeve bolezni, in njihovemu zdravljenju.
"Da bi ugotovili učinke tega zdravljenja, moramo uporabiti zelo močan mikroskop in pod njim preučevati miš z Alzheimerjevo boleznijo. Nato jo postavimo v položaj, kjer se lahko giblje po okolju, da ocenimo njeno prostorsko učenje in spomin," je dejal Matthew Isaacson z Univerze Cornell, biomedicinski inženir in soavtor študije.
Miši s takšnimi očali lahko občutijo virtualno resničnost. To so znanstveniki potrdili s poskusom, ko so s pomočjo očal miši pretentali, da se jim približuje temna senca.
"Ko miši z očali damo dražljaj, kot je bližajoča se temna lisa na nebu, se zdi, da jo to zelo prestraši. Trzne takoj, ko jo doseže ta grozeči dražljaj. Ko nosi očala, je izkušnja zelo poglobljena in zdi se, da jo je mogoče res pretentati, da misli, da gre za resnično dogajanje," je dodal Isaacson.
Znanstveniki delajo vse, da se živali med poskusi počutijo dobro. Tako jih na primer nagradijo za vsako dobro opravljeno nalogo, kar si miši zapomnijo, to pa prinaša tudi boljše rezultate raziskave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje