Danes pa so ji tam uredili tudi trajno gnezdo, štorklja si je gnezdo namreč naredila na opuščeni žagi, a to se je začelo nagibati in je obstajala nevarnost, da bo padlo na tla. Zato so poklicni gasilci in delavci Elektra Gorenjske na novo postavili gnezdilni drog, kamor so premestili gnezdo.
Selitev je trajala več ur, kot je ob prestavitvi gnezda pojasnila Mateja Nose Marolt z Zavoda RS za varstvo narave, pa letno naredijo od osem do deset gnezdilnih podstavkov za električni drog.
Vse več štorkelj tudi na Gorenjskem
To je že tretji gnezdilni drog na Gorenjskem, kjer je po podatkih Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije 11 gnezd štorklje, od tega devet še dejavnih. Populacija bele štorklje v regiji pa narašča - člani društva namreč vsako leto opazijo kakšno novo gnezdo.
Zaradi relativno majhne populacije je tekmovanje za hrano majhno, gnezditveni uspeh na Gorenjskem pa kljub slabšim prehranjevalnim pogojem dober - štorklje se namreč prehranjujejo na travnikih in ne na njivah.
Zaradi izgube primernega življenjskega prostora v srednje- in zahodnoevropskih državah število belih štorkelj upada. V Sloveniji, kjer so bele štorklje zavarovana vrsta, ki jo ogrožajo predvsem pomanjkanje hrane, uničevanje travnikov, suša in trki z električnimi žicami, pa se njihovo število povečuje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje