Rdeče, rumene, vijoličaste, bele in druge rože so prekrile običajno golo in pusto pokrajino Atacame, kjer temperature zdaj dosegajo več kot 40 stopinj Celzija. Puste puščavske doline so z reko barv med drugim prekrili vijoličasto-beli čilski zvončki in rdeče "levje šape" (Bomarea ovallei), ki so endemične v Čilu.
Čudež narave, ki se zgodi na od štiri do pet let, je letos dosegel intenzivnost, ki mu niso bili priča že več desetletij.
Raul Cespedes, strokovnjak za puščave na univerzi Atacama, je dejal, da je letošnje leto posebno, ker so velike količine padavin omogočile morda najbolj spektakularen dogodek v zadnjih 40 ali 50 letih.
El Nino, ki na od dve do sedem let prinaša tako suše kot poplave, je bil še posebej močan letos, ko je v to najbolj suho puščavo na svetu prinesel močno deževje. To je povzročilo, da so speči gomolji in korenike rož začeli pospešeno kaliti in se obdržali v tem suhem okolju.
Cespedes je pojasnil, da puščave niso povsem suhe in da obstajajo latentni ekosistemi, ki samo čakajo na ugodne pogoje za rast, kot so dež, visoke temperature in vlaga.
Prvič so rože zacvetele letos pozimi, potem ko so po močnem marčevskem deževju regijo prizadele obsežne poplave in zahtevale več kot 30 življenj. Zdaj, pred začetkom poletja na južni polobli, cvetijo že drugič letos.
Kot je poudaril direktor Nacionalnega urada za turizem na območju Atacame Daniel Diaz, je zanjo zelo nenavadno, da bi rože cvetele kar dvakrat na leto. Nenavadno je namreč že bilo, da so zacvetele marca med zimo zaradi poplav, kar se ni zgodilo še nikoli. Zdaj pa znova cvetijo spomladi.
Izreden pojav je že privabil množico turistov. Od začetka cvetenja rož je število turistov naraslo za 40 odstotkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje