Joanis Ikonomu govori oz. razume več kot 40 jezikov. Foto:
Joanis Ikonomu govori oz. razume več kot 40 jezikov. Foto:
Madžarščina je po njegovih izkušnjah med težjimi jeziki.

"Iskreno niti ne vem več, koliko jezikov govorim, saj se neprestano učim kakšnega novega, hkrati pa dopolnjujem znanje preostalih. Ne štejem jih več, tako kot ne štejemo svojih ljubezni. Zame so jeziki strast, z njimi imam neke vrste intimen odnos. Ne obožujem pa le jezikov samih, ampak tudi njihovo zgodovino in zgodovino držav, iz katerih prihajajo," je dejal Joanis, ki je zaposlen v prevajalskem oddelku Evropske komisije v Bruslju.

Joanis tekoče govori materni grški jezik in angleški, nemški, španski, francoski, švedski, italijanski, poljski, ruski, bolgarski, turški, arabski, hebrejski, portugalski, kitajski, madžarski, romunski, češki, slovaški, nizozemski in danski jezik. Razume pa tudi kurdski, perzijski, norveški, litvanski, finski, slovenski jezik ...

Poliglot Joanis se zanima tudi za stare, izumrle in klasične jezike, kot so starogrški, latinski, sanskrt, stari perzijski, gotski, stara cerkvena slovanščina, srednje iranski ... Trenutno se uči amharski jezik iz Etiopije.

Ljubezen do jezikov že v otroštvu
Za jezike se je zanimal že kot otrok. "Kot triletni deček sem poslušal turiste in na vsak način hotel zvedeti, kaj pomenijo besede, ki jih govorijo, in zakaj ne govorijo kot moja mama in oče," je dejal Joanis, ki se je začel učiti angleščino že pri petih letih, kmalu pa tudi nemščino in italijanščino.

V srednji šoli se je začel zanimati za azijsko kulturo. V Solunu je študiral klasične jezike, starogrškega in latinskega, magistriral pa je iz sanskrta na Univerzi Kolumbija v New Yorku. V šestih letih je vzporedno doštudiral indoevropske jezike na Harvardu in na Dunaju. Joanis je povedal, da se je najtežje naučil kitajščine in madžarščine. Za učenje novega jezika običajno porabi od nekaj tednov do nekaj mesecev.

A. M.