Putin naj bi bil zelo pazljiv zaradi koronavirusa in ohranja mehurček ljudi, s katerimi ima stike. Foto: EPA
Putin naj bi bil zelo pazljiv zaradi koronavirusa in ohranja mehurček ljudi, s katerimi ima stike. Foto: EPA

Putin je za mizo, dolgo šest metrov, v zadnjem času gostil madžarskega premierja Viktorja Orbana, francoskega predsednika Emmanuela Macrona in nemškega kanclerja Olafa Scholza.

Zdaj so mediji izbrskali, kdo je slavno mizo izdelal. To je Renato Pologna, lastnik majhnega italijanskega podjetja Oak, ki je s Kremljem leta 1995 sklenilo dveletno pogodbo o izdelavi več kosov pohištva. Pologna je tako dejal, da je bela miza le eden izmed več kosov, ki so prišli izpod njegovih rok in rok sodelavcev. "Miza je le vrh ledene gore, če lahko tako rečem. Skupno smo v Rusijo poslali pohištvo in drugo opremo za okoli 70 sob. Ne boste verjeli, nekatere mize so celo še večje od te, o kateri se toliko govori." Pri Oaku so tako opremili okoli 7000 kvadratnih metrov Kremlja, tudi Putinovo zasebno rezidenco.

Sorodna novica Putinova petmetrska miza za dva: izkazovanje moči ali strah pred covidom?

Preverili, ali v pohištvo niso vgrajene prisluškovalne naprave

Ruski naročniku so mu dejali, da je bil Kremelj do takrat opremljen po željah nekdanjega voditelja Josefa Stalina, zato so Pologni posredovali veliko arhivskih fotografij, da si je lažje predstavljal, kako so bile sobe opremljene pred oktobrsko revolucijo leta 1917. Za vsako sobo so mu podali natančne želje, kakšno pohištvo želijo. Njihova pogodba je bila vredna med 40 in 50 milijoni evrov. Vse pohištvo je bilo izdelano v Italiji, nato pa so ga prepeljali v Rusijo. Vse kose so temeljito pregledali, ali mogoče ne vsebujejo prisluškovalnih naprav, šele nato so jih dostavili v Kremelj.

Nenavaden prizor, ko Putin in Macron sedita daleč narazen, je na Twitterju sprožil množico memov in zabavnih objav. Tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov je nato pojasnil, da sta voditelja sedela tako narazen, ker se je Putin želel zaščititi. Macron namreč ob prihodu v Moskvo ni želel opraviti ruskega testa na okužbo s koronavirusom.

Bela miza je bila glavna
Bela miza je bila glavna "zvezda" več zadnjih fotografij iz Kremlja. Foto: EPA

"Naj miza prinese srečo"

Pologna je pojasnil, da je miza izdelana iz enega kosa bukovega lesa, podpirajo pa jo tri votle lesene noge. Prelakirana je z belo barvo, ob strani pa okrašena z zlatimi dodatki. "Če bi želeli kaj podobnega kupiti zdaj, bi morali odšteti okoli 100.000 evrov. Res sem bil vesel, da so fotografije mize tako obkrožile svet. Upajmo, da bo prinesla srečo voditeljem in preprečila vojno v Ukrajini," je še dodal.

Posel z Rusijo je bil največji za podjetje Oak do zdaj, je pa Pologna dejal, da sodelujejo z naročniki po vsem svetu. Opremili so tudi kraljevi palači v Bruneju in na Tajskem. "Ponujamo najboljše, kar premore Italija. Gre za družinsko podjetje, v katerem se znanje prenaša iz roda v rod." Podjetje je namreč ustanovil njegov stari oče, zaposluje pa okoli 50 ljudi.