Od tepeža do nošenja rdečega spodnjega perila, karnevalov, vlivanja svinca, postavljanja kovčkov pred vrata ... Ljudje uporabljajo različne tehnike, ki naj bi jim v novem letu prinesle srečo, uspeh, zdravje, denar ... Kakšni so običaji ponekod po svetu, si lahko preberete spodaj.
Pri naših sosedih Avstrijcih je priljubljeno vlivanje svinca ali podarjanje talismanov za srečo. Pogosto so to prašički ali druge figurice iz čokolade ali marcipana. Tradicionalno pa skok v novo leto na radijskih in televizijskih postajah pospremijo z valčkom Na lepi modri Donavi, v znamenju melodij dinastije Strauss je 1. januarja tudi koncert Dunajskih filharmonikov.
Rdeče spodnje perilo in leča za srečo in uspeh
Predvsem v južnih zveznih državah v ZDA na silvestrovo jedo lečo, saj naj bi spominjala na novčiče, to pa naj bi obetalo srečo in denar. V veljavi je tudi pravilo nič ne gre ven, kar pomeni, da na novoletni dan ne sme iz hiše nič, niti smeti, sicer grozi nesreča.
Na novo leto je v Italiji obvezno rdeče spodnje perilo, saj to prinaša srečo in uspeh. Ni pomembno, ali tangice ali boksarice - samo da je rdeče. Veleblagovnice in trgovine s spodnjim perilom ob tem najpozneje tik po božiču spremenijo svoje izložbe.
Španci prek televizijskih sprejemnikov tradicionalno spremljajo silvestrsko odbijanje zvonov na madridskem trgu Puerta del Sol. Ob vsakem udarcu si privoščijo grozdno jagodo, kar naj bi prinašalo srečo v novem letu.
V Grčiji se družine običajno zberejo ob kartah in drugih igrah na srečo, pri tem pa velja pravilo: kdor zmaga, ima srečo v vsem novem letu, kdor izgubi, ima srečo v ljubezni.
Danci na silvestrovo praznujejo s prijatelji, dobro večerjo, penino in tradicionalnim kolačem v obliki drevesca, poimenovanim kransekage. Najbolj žilavi na silvestrovo v köbenhavnskem pristanišču skočijo v mrzlo morje.
V novo leto Bolgari stopijo s tepežem. Udarci s survačko, okrašeno vejo drena, po hrbtu naj bi prinesli zdravje in blagostanje. Na novega leta dan se moški v kožuhih in z lesenimi maskami kot kukeri, bitja, podobna slovenskim kurentom, sprehodijo po ulicah in preganjajo zle duhove.
V Romuniji se za novo leto otroci z jagenjčki v rokah podajo na ulice, božanje male "vasilice" pa naj bi prinašalo srečo. Za to "storitev" otroci dobijo nekaj drobiža.
Številni Mehičani na novoletni dan pred vrata postavijo kovček, kar naj bi prinašalo potovanja v novem letu. V nekaterih predelih pa zažigajo lutke, ki predstavljajo staro leto.
V Cape Townu v JAR-u novo leto stopijo s karnevalom, njegov vrhunec pa je 2. januarja, ko se pisana povorka sprehodi skozi mesto. Spektakel ima zgodovinsko razlago v t. i. dnevu emancipacije, ko so v 30. letih 19. stoletja osvobodili sužnje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje