Domaskejeva, sicer nekdanja mikrobiologinja, je tkanino QMilch s pomočjo sodelavcev razvila v le dveh letih. Foto: Reuters
Domaskejeva, sicer nekdanja mikrobiologinja, je tkanino QMilch s pomočjo sodelavcev razvila v le dveh letih. Foto: Reuters
Domaskejeva načrtuje celotno kolekcijo oblačil znamke Mademoiselle Chi Chi, izdelano iz tega materiala. Foto: Reuters

28-letna Anke Domaske je razvila novo vrsto tkanine, imenovano QMilch: ima visoko vsebnost mlečnega proteina kazeina. Gre za prvo umetno izdelano vlakno, ki je nastalo povsem brez kemikalij. Domaskejeva je za agencijo Reuters povedala, da je QMilch pod roko čutiti kot svila in nima vonja, pere se lahko kot katera koli druga tkanina.

Ker je izdelana iz nevtralnih materialov, je tkanina QMilch do okolja prijazna, hkrati pa ima tudi dobre učinke za zdravje in telesno počutje, pravi Domaskijeva, saj naj bi bile aminokisline v proteinu antibakterijske, delujejo proti staranju in lahko uravnavajo krvni obtok ter telesno temperaturo.

Pod okriljem njene modne znamke Mademoiselle Chi Chi, na katero med drugim prisegata tudi zvezdnici Mischa Barton in Ashlee Simpson, se bodo zdaj znašli tudi kosi, ki vsebujejo mlečno vlaknino, Domaskejeva načrtuje še celotno kolekcijo, izdelano iz tega materiala.

Stroški za eno obleko od 150 do 200 evrov
Mlečna tkanina sicer obstaja že od 30. let prejšnjega stoletja, a so jo doslej vedno izdelovali na okolju ne ravno prijazne načine z veliko kemikalijami. Za razliko od zgodnejših prototipov pa je QMilch izdelana skoraj v celoti iz kaseina. Domaskejeva, sicer nekdanja mikrobiologinja, jo je s pomočjo sodelavcev razvila v le dveh letih.

Kazein pridobijo iz mleka v prahu, nato pa ga segrejejo v napravi, podobni tistim za mletje mesa, in dodajo druge sestavine. Vlaknina ima najprej obliko niti, ki jih nato spletejo v prejo. Po besedah Domaskejeve bi za izdelavo ene obleke potrebovali okrog šest litrov mleka, skupni stroški pa bi nanesli okrog 150 do 200 evrov.

A obleke, izdelane na ta način, za razliko od mleka nimajo roka trajanja - med procesom segrevanja se namreč molekule povežejo na način, ki prepreči razgradnjo proteina. Zaradi antibakterijskih lastnosti mlečno vlaknino uporabljajo tudi v medicinske namene in za izdelovanje ličil, menda pa je zanimiva tudi za izdelovalce avtomobilov, ki bi ga lahko porabili pri snovanju sedežev.