"Zelo rada je sodelovala z oskrbniki." Foto: Petra Hrovatin

Azijsko levinjo Čajo so v živalski vrt Ljubljana skupaj s samcem Maksimusom pripeljali konec januarja 2019 iz živalskega vrta v Lodžu na Poljskem. Obiskovalci so ju lahko prvič pozdravili na odprtju nove ograde ob 70. obletnici živalskega vrta.

Maksimus je poginil lani. Foto: Petra Hrovatin
Maksimus je poginil lani. Foto: Petra Hrovatin

Po izgubi Maksa v lanskem letu so za družabnico Čaji v oskrbo sprejeli 15-letno samico Živano, ki je prav tako žalovala ob izgubi sestre. Čaja je po obdobju žalovanja zelo lepo sprejela novinko, ki sta po besedah ljubljanskega živalskega vrta prav zaradi podobnih okoliščin postali kot sestri in prijateljici.

"Žal je ta konec tedna prišlo do nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja Čaje. V nedeljo, 19. januarja, smo morali po opravljeni diagnostiki levinjo v 17. letu evtanazirati," so zapisali v sporočilu za javnost in pojasnili, da je imela v trebušni votlini hitro rastoči tumor in razsevke, česar pa ni bilo mogoče operirati.

Skupaj z Živano. Foto: Petra Hrovatin
Skupaj z Živano. Foto: Petra Hrovatin

"Čaje se bomo spominjali kot samozavestne levinje, ki je zelo rada sodelovala z oskrbniki, tako pri tehtanju kot pri treningu za prostovoljni odvzem krvi in dajanje zdravil," so napisali in poudarili, da je bila "krasna žival, iskrivega in vedrega značaja". Kot so še zapisali, je pogosto "ležala na gričku sredi ograde, kjer je imela pregled nad dogajanjem", posebno pa naj bi jo zanimale liči antilope v sosednji ogradi.

O izgubi levinje so že obvestili koordinatorja za azijske leve pri Evropski zvezi živalskih vrtov in akvarijev, ki jih bo obvestil glede možnosti za nadaljnje gojenje te vrste pri nas. V Živalskem vrtu Ljubljana tako za zdaj ostaja levinja Živana, ki se je skotila v živalskem vrtu v Zürichu. Ta je bil eden od treh, ki so v zgodnjih 90. letih v Evropo uvozili prvih devet azijskih levov iz Indije.