V živalskem vrtu so celoten postopek posneli in objavili na družbenih omrežjih. Ob njem so zapisali, da je veterinarski ekipi v živalskem vrtu uspel velik podvig. Maksimusu je bilo treba odstraniti degenerativno spremenjeno (motno) lečo, ki se je izpahnila v prednjo očesno kamrico. Maksi na to oko ni mogel videti, stanje pa bi lahko vodilo tudi do povišanega očesnega pritiska in trajne okvare očesnega živca in mrežnice. Ker gre za zahteven specialističen poseg, ki zahteva posebno opremo in specifično kirurško znanje, so se povezali z največjim specialistom za veterinarsko oftalmologijo v Evropi, Tadejem Zemljičem.

Maksija so oskrbniki natrenirali, da sam vstopi v transportni boks, kar je zmanjšalo stres in dolžino anestezije. Nato so leva prepeljali v očesno ambulanto za živali, ga omamili in prenesli na operacijsko mizo. Po intubaciji, namestitvi infuzij in instrumentov za spremljanje življenjskih funkcij je bilo treba 170-kilogramsko žival namestiti v primeren položaj za poseg pod mikroskopom, ki je trajal približno uro in pol.

Maksimus iz ljubljanskega živalskega vrta. Foto: Instagram/ZOO Ljubljana
Maksimus iz ljubljanskega živalskega vrta. Foto: Instagram/ZOO Ljubljana

Veterinar je rano uspešno zašil

Zemljič je skozi rez na robu roženice odstranil izpahnjeno motno lečo in rano zašil s tankim šivalnim materialom, ki se po določenem času raztopi, zato ga ni treba odstraniti, so dodali v ZOO-ju.

Maksi je po posegu odlično okreval. Zaradi odsotnosti očesne leče je na operirano oko izrazito daljnoviden, a nanj znova vidi, predvsem pa je poseg preprečil napredovanje in razvoj novih, kompleksnejših težav.

Par v Ljubljani živi od leta 2019

Maksimus se je sicer skotil leta 2009 v živalskem vrtu v Londonu, v Ljubljano pa je prišel leta 2019 – prav na isti dan kot azijska levinja Čaja, ki se je skotila v živalskem vrtu Boissiere v Franciji. Samci azijskih levov imajo v primerjavi z afriškimi daljši čop dlak na konici repa ter manjšo in krajšo grivo, zato so njihovi uhlji na vrhu glave vidnejši. Griva s starostjo postaja bolj košata in temnejša, prav tako barva nosu. Na komolcih imajo izrazitejši šop dlak. Samec in samica imata kožno gubo na trebuhu, kar se le redko pojavlja pri afriških levih, piše na spletni strani živalskega vrta.