Gospod Smith je poletel prek ograje, ki ločuje Mehiko od ZDA, in varno pristal v mreži. Foto: EPA
Gospod Smith je poletel prek ograje, ki ločuje Mehiko od ZDA, in varno pristal v mreži. Foto: EPA
Svetovno prvenstvo amaterskih človeških topovskih krogel v Nemčiji
Pomemben trenutek poleta je obrat, saj je nujen pristanek na hrbtu. Foto: EPA

Gospod Smith je profesionalna človeška topovska krogla. Z glavo naprej se je izstrelil iz mehiške Tijuane v ameriško mesto San Diego.

Njegov sin, ki opravlja enak "poklic", je povedal, da je oče prvi človek, ki se je izstrelil čez državno mejo.

Smith je v Tijuani zlezel v topovsko cev, pomahal s potnim listom in poletel čez zarjavelo ograjo, ki ločuje Mehiko in ZDA. Srečno je pristal v veliki mreži na ameriški strani.

Povedal je, da so ga za to navdihnili cirkuški umetniki, želel pa je raziskati ne le pomen prostorskih meja, ampak tudi meja, ki jih imamo ljudje v glavah.

Vodja obmejne policije v San Diegu je Smithu dal posebno dovoljenje za prečkanje meje na neobičajen način. Smith se je namreč pred poletom želel zavarovati, da ga ne bi po pristanku odpeljali v pripor.

Poleg njegovega sina v vlogi topovskih krogel redno nastopajo tudi njegovi hčerki in bratranec, družina pa ima v lasti pet topov.

Vendar pa Smithovi niso edini, ki so se odločili, da si bodo denar služili z izstreljevanjem samih sebe.

Smithovi niso edini
Diego Zeman se s štirimetrskega topa izstreli vsak dan dvakrat. Med letenjem cirkuški umetnik dosega hitrosti več kot 90 kilometrov na uro, ves čas pa je osredotočen na mrežo, v kateri bo pristal. Občinstvo kriči od navdušenja, otroci pa ne morejo verjeti svojim očem.

24-letni sin akrobatov je odraščal v cirkusu, z vragolijami pa je začel na trapezu in žici. Logičen naslednji korak je bil torej, da se poskusi kot topovska krogla. In kaj je pri letenju najpomembnejše? "Telo mora biti neupogljivo. In v pravem trenutku se je treba obrniti, kajti nujen je pristanek na hrbtu."

Nihanje teže ni zaželeno
Vedno ko se cirkus, v katerem dela Diego, preseli v drugo mesto, njegovi pomočniki natančno izračunajo kot, pod katerim namestijo topovsko cev. Preden poleti Diego, nekajkrat izstrelijo lutko Diegove velikosti in teže. Šele nato začne leteti tudi Diego.

Se vam poklic zdi sanjski? Diego pravi, da je plača slaba, poleg tega pa mora ves čas paziti, da se ne zredi, saj sprememba teže pomeni nova zapletena preračunavanja poletov. Vsak dan preživi dve uri v telovadnici, kjer si krepi kolena in hrbtne mišice.

A svojega poklica vseeno ne bi zamenjal za nič na svetu.