Znameniti dunajski tramvaji vsak dan prepeljejo pol milijona ljudi. Foto: EPA
Znameniti dunajski tramvaji vsak dan prepeljejo pol milijona ljudi. Foto: EPA

Ali je ta okolju prijazna ideja izvedljiva, bodo s posebno raziskavo ugotavljali do marca 2022, so dodali v Predstavništvu mesta Dunaj v Ljubljani.

Med pandemijo se je spletno nakupovanje močno povečalo. Da bi zmanjšali število poti z dostavnimi vozili, gnečo na cestah in hkrati znižali izpuste toplogrednih plinov, so se zato v avstrijski prestolnici domislili zanimive rešitve. S posebno študijo bo javno podjetje Wiener Linien v naslednjih mesecih ugotavljalo, ali so potniki pripravljeni med svojimi vsakodnevnimi vožnjami s tramvajem z začetne do končne postaje prenesti še paket. Na Dunaju se namreč vsak dan s tramvaji prevaža kar pol milijona potnikov.

Kako nagraditi "poštarje"?

Preden bodo idejo uresničili v praksi, morajo preučiti več stvari kakšne velikosti paketov so primerne za tovrsten transport, kakšne so omejitve glede ravnanja s paketi, kdaj so tramvaji najbolj zasedeni in kakšne nagrade bi ponudili potnikom v zameno za to storitev. Potniki, ki bi bili pripravljeni sodelovati pri projektu, bi uporabljali posebno mobilno aplikacijo. Ta bi analizirala njihove vsakodnevne vožnje in jim predlagala pakete, ki bi jih s pomočjo kode QR prevzeli iz paketomata na vstopni postaji. Na izstopni postaji bi paket na enak način odložili.

"Za varovanje podnebja nujno potrebujemo takšne inovativne ideje. Vesel sem, da največji dunajski vozni park sodeluje pri izboljšanju kakovosti življenja v našem mestu, in upam, da bo v študiji izvedljivosti sodelovalo čim več potnikov," je dejal Peter Hanke, dunajski mestni minister za finance, gospodarstvo, delo in mednarodne zadeve.