Vsota dobitka, ki ga je osvojil neznani dobitnik, se je nalagala 25 krogov, novopečenemu milijarderju pa je uspelo osvojiti enega največjih loterijskih jackpotov v zgodovini žrebanj Mega Millions. Dobitek pa še zdaleč ni največji v ameriški zgodovini, ta je pripadel izžrebancu loterije Powerball in je znašal vrtoglavi dve milijardi evrov.
Kljub neverjetnim vsotam denarja, ki jih ljubitelji iger na srečo včasih osvojijo, je bolj pravilo kakor izjema, da na koncu končajo v slabšem finančnem položaju kot pred dobitkom. Nekatere prevzame življenjski slog na veliki nogi, druge uničijo pohlepni prijatelji in družina, nekateri pa bankrotirajo zaradi slabih finančnih odločitev. Kaj je torej po mnenju strokovnjakov najboljši način, da loterijski srečneži ohranijo bogastvo ali ga morda celo oplemenitijo?
Kako obdržati in oplemenititi bogastvo?
Rober Pagliarini, finančni svetovalec, ki je napisal knjigo The Sudden Wealth Solution: 12 Principles to Transform Sudden Wealth Into Lasting Wealth, je za BBC povedal, da je najpomembnejši prvi korak nenadno bogatih najeti finančne svetovalce. To so odvetnik, davčni strokovnjak in finančni svetovalec. Prav tako priporoča obisk terapevta, saj po njegovih besedah številni dobitniki zaradi nenadne spremembe finančnega stanja in družinskih konfliktov doživljajo čezmeren stres ali celo tesnobo.
Naslednji korak je poplačati vse dolgove, nato pa naj dobitnik pridobiva premoženje, in ne bremen. "Premoženje v tem smislu pomenijo naložbe, ki vračajo denar. Primer je nakup stanovanjskega kompleksa, ki redno vrača denar investitorju," je bil jasen Pagliarini. Poleg nepremičnin je omenil nakup delnic, obveznic ali naložbo v sklade.
Opozoril je na nekatere navidezne dobrine, ki so v bistvu bremena, s tem je mislil predvsem na zemljišča. "Ljudje mislijo, da kupujejo nepremičnine, ampak ni tako. Kupili so surovo zemljišče, ki ga je še treba razviti," je povedal.
Slabe in dobre naložbe
Kot primer je Pagliarini uporabil Neala Wanlessa, ki je leta 2009 osvojil 230 milijonov evrov. Kupil je več kot dvajset tisoč hektarjev veliko posest v Južni Dakoti in jo pozneje prodal za dvojno ceno. Kljub zaslužku je strokovnjak opozoril, da je šlo za slabo naložbo, saj bi bil z naložbo v delnice ali stanovanjski kompleks njegov izkupiček veliko večji.
Dodal je še, da poleg naložb in pametnega ravnanja z denarjem še vedno ostane veliko sredstev za užitek: "Lahko si kupite avtomobile ali pomagate družini in prijateljem, lahko potujete ali kupite vse, kar ste si kadar koli želeli. S premišljenim ravnanjem boste vse svoje sanje izpolnili varno."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje