Foto:
Foto:
Spletna stran kviza
V geografskem izzivu je treba pravilno določiti lego 13 naključno izbranih držav. Foto: Reuters

"Transatlantski geografski kviz" je geografska vojna, ki se je začela 12. novembra, zmagovalec pa bo znan 31. decembra. Tekma oziroma prvenstvo, kot so ga poimenovali, poteka na spletu, kviz pa sta sestavila dva geografska entuziasta z obeh strani Atlantskega oceana.

Pretekle raziskave so bile alarmantne
Pri sestavljanju vprašanj sta se oprla tudi na številne raziskave, ki so v preteklosti opozarjale na geografsko neznanje državljanov ZDA in Velike Britanije. Maja letos se je na primer razvedelo, da manj kot 40 odstotkov mladih Američanov ve, kje je Irak. Daniel Raven-Ellison, učitelj geografije iz angleškega Readinga, ki je eden od "očetov" kviza, je pojasnil: "V Veliki Britaniji prevladuje mišljenje, da so Američani zanič v geografiji." Prepričan je, da bodo njegovi rojaki na koncu boljši.

Zaenkrat vodijo Britanci
Kdor se odloči, da bo svojo državo zastopal na prvenstvu, mora 13 naključno izbranih držav pravilno uvrstiti na zemljevid. Trenutno je rezultat precej izenačen - v rahli prednosti so Britanci, ki so zbrali 58.281 točk, Američani jih imajo 55.427. Odgovarjalo je že dobrih 3.000 Otočanov in slabih 17.000 Američanov.

Otoške državice in Afrika so jim španska vas
Raven-Ellison in njegov ameriški kolega Roger Andresen, ki je pobudnik kviza, sta povedala, da imajo tekmovalci iz obeh držav velike težave z otoškimi državami v Karibskem morju in Tihem oceanu - "Tuvalu? Prvič slišim." -, precej preglavic pa jim delajo tudi afriške države. In če bi kdo hotel pomagati ali ponagajati enim ali drugim? Žal ne bo šlo, saj v kvizu lahko sodelujejo le Američani in Britanci - nujno registracijo računalniški program namreč omogoča le njim. Le kako bi se odrezala njihova voditelja, George Bush in Tony Blair?