Število kitajskih turistov po Evropi v zadnjih letih vztrajno raste. Foto: EPA
Število kitajskih turistov po Evropi v zadnjih letih vztrajno raste. Foto: EPA

Vse skupaj se je začelo v začetku julija, ko je bil 31-letni Kitajec, čigar identitete nemški mediji niso sporočili, že takoj ob prihodu v Stuttgartu ob denarnico. Izgubo je želel prijaviti pristojnim oblastem, a je imel zaradi neznanja nemščine in angleščine težave že z ubeseditvijo svoje težave.

Namesto na policijski postaji je pristal na uradu za begunce v Heidelbergu, kjer so mu v izpolnitev ponudili obrazec s prošnjo za azil. Ko je papir izpolnil in podpisal, so ga odpeljali v sprejemni center v Dortmundu, kjer so mu odvzeli potni list in vizum.

Hotel potovati, ne pa zaprositi za azil
"Preprosto je storil, kar so mu rekli. Sprožil je kolesje, ki mu ni mogel ubežati," je povedal Christop Schlütermann iz lokalne izpostave nemškega Rdečega križa, ki vodi begunski center v kraju Dülmen blizu Münstra.

Šele v begunskem centru se je Kitajčeva "begunska kariera" vendarle končala, ko je možakarja opazil Schlütermann. "Hitro sem ga opazil, ker je bil drugačen od drugih - povsem nemočen," je povedal.

S pomočjo aplikacije za prevajanje, nato pa še s pomočjo prevajalca je nesrečnemu kitajskemu turistu vendarle uspelo pojasniti, da je izgubil denarnico in da je hotel potovati po Evropi, ne pa zaprositi za azil. Nemške oblasti so potrebovale kar 12 dni, da so sestavile zgodbo in Kitajca odpravile naprej v Francijo in Italijo, kamor je želel priti.