Tari Conner je v bran stopil tudi lastnik licence za Miss ZDA, Donald Trump. Foto: EPA
Tari Conner je v bran stopil tudi lastnik licence za Miss ZDA, Donald Trump. Foto: EPA
Ingrid Marie Rivera
Ingrid Marie Rivera je na lastni koži občutila kruto naravo lepotnih izborov. Foto: Reuters
Isabel Lestapier Winqvist
Isabel ni odpotovala v Mehiko, ker so organizatorji švedskega tekmovanja popustili pritiskom feminističnega gibanja. Foto: Miss Universe Sweden
Nadine Čandravinata
Ker se je mis Indonezije na tekmovanju za Miss Universe pokazala v kopalkah, ji je grozila celo zaporna kazen. Foto: EPA

Tekmovalko na portoriškem izboru za Miss Universe so neznanci poskušali sabotirati, ker so ji vsi mediji napovedovali zmago, zaradi česar je v Portoriku izbruhnil odmeven škandal. Ingrid Marie Rivera je na koncu, kljub vsem težavam, ki jih je imela zaradi škodoželjnežev, zmagala in bo sodelovala na svetovnem izboru za mis vesolja. Mi pa smo se vprašali, kako pogosti so škandali na lepotnih tekmovanjih, in ugotovili, da jih kar mrgoli.

Združene države Amerike so tista država, kjer velja, da morajo biti misice brezmadežne. In ker, seveda, nikoli ne izberejo čisto nedolžnega dekleta, so škandali neizogibni. Tara Conner, Miss ZDA 2006, bi skoraj izgubila krono, ker so se pojavile govorice, da so jo videli med snifanjem kokaina, da se je javno poljubljala z Miss Teen ZDA (najstniško mis ZDA) in da je v svoje newyorško stanovanje "vodila naključno izbrane moške". Lastnik licence za Miss ZDA, Donald Trump, je bil nad nenadejano publiciteto navdušen, Taro pa je javno podprl.

Tekmovalke ne smejo biti noseče ali matere
Še ena Američanka, Ashley Harder, mis ameriške zvezne države New Jersey, se je morala kroni odpovedati, ker je, ne boste verjeli, po zmagi ugotovila, da je noseča. Stroga pravila tekmovalkam na izboru za mis ZDA prepovedujejo nosečnost ali materinstvo.

Tudi Katie Rees, letošnja Miss Nevade, je imela podobno smolo - le da so njo fotografi ujeli med "nespodobnim obnašanjem" v nekem floridskem nočnem klubu. Marjorie Wallace, Miss Sveta 1973, je razjezila organizatorje tekmovanja, ker se je pogosto "družila" z zvezdniki, kot je na primer Tom Jones, in s tem "škodovala ugledu tekmovanja za mis sveta". Zato so ji brez oklevanja vzeli krono z glave in žezlo iz rok.

Zatožila jo je tašča
Še največjo smolo je imela Leona Gage, mis Združenih držav leta 1953. Očitno se ni najbolje razumela s svojo taščo, zato je ta po Leonini zmagi na tekmovanju poklicala organizatorje in jih obvestila, da ima Leona le 18 let, in ne 21, kot je trdila, da je (že drugič) poročena in da ima dva otroka. Po odvzemu krone je Leona v solzah priznala, da se je na tekmovanje prijavila le zaradi denarne nagrade, da bi lahko vzdrževala družino.

Lani je manjši škandalček izbruhnil tudi na Švedskem, ko so lastniki licence za Miss Universe popustili pritiskom feministk in se odločili, da švedska zmagovalka, 20-letna Isabel Lestapier Winqvist, ne bo nastopila na svetovnem izboru. Organizator švedskega tekmovanja, Panos Papadopulous, je takrat pojasnil, da izbor "degradira ženske" in da je "obremenjen z nizi škandalov".

Razkazovanje v kopalkah je žaljivo
Leta 2006 pa je lepotni škandal pretresel največjo muslimansko državo na svetu, Indonezijo, ko je neka islamska skupina vložila pritožbo proti zmagovalki Nadine Čandravinata in jo obtožila nespodobnosti. Njeno razkazovanje v kopalkah "je dejansko žaljivo za dostojanstvo Indonezije in žensk", je takrat dejal odvetnik Fronte za obrambo islama.

Tanja Kozorog