Metanje čevljev v vodilne može se je začelo z Georgeem Bushem, končalo pa se očitno še ne bo. Foto: EPA
Metanje čevljev v vodilne može se je začelo z Georgeem Bushem, končalo pa se očitno še ne bo. Foto: EPA

Čevlji so po zraku leteli tudi ta teden, in sicer na skupščini delničarjev največje belgijske banke Fortis, ki se je znašla v hudih finančnih težavah. Za mizo na odru so sedeli najvišji predstavniki te finančne družbe, ko je v predsednika Jozefa De Maya nenadoma priletel čevelj, potem pa še glasovalna napravica.

Podobne izkušnje ima še nekaj voditeljev, februarja je tarča letečega čevlja postal kitajski premier Ven, ko je na britanski univerzi Cambridge ob koncu petdnevne turneje po Evropi govoril o svetovnem gospodarstvu. Nenadoma je vstal mladenič in zakričal: "To je škandal. Ta diktator je tu. Kako lahko poslušate laži, ki jih pripoveduje, in mu niti ne nasprotujete. Kako se lahko univerza sramoti s tem diktatorjem," nato pa vanj zalučal še čevelj, ki je premierja sicer zgrešil za kakšen meter.

Letečemu čevlju se je moral izogniti tudi indijski notranji minister Palaniappan Chidambaram, ki ga je proti njemu vrgel novinar enega največjih indijskih časopisov Hindi Daily Dainik Jagran. Met je spremljal očitek, da se minister izogiba vprašanju o uporu proti Sikhom leta 1984.

Kako pravilno vržeš čevelj?
Posnetki omenjenih incidentov so takoj zaokrožili po svetovnem spletu, nekaterim so očitno služili kot navdih, drugi pa so v njih prepoznali pomanjkljivosti. Predvsem to, da je čevelj zgrešil svoj cilj. V neki indijski vasici so si tako postavili pravo pravcato vadbišče, kjer na lutkah vadijo metanje čevljev. Da slučajno ne bi zgrešili lažnivih politikov, če kdaj pridejo v njihovo vas, pravijo.

V priloženih videoposnetkih si lahko ogledate posnetke omenjenih napadov s čevlji in indijskega poligona za vadbo metanja čevljev, da zadenejo svoj cilj.

T. H.