Tudi Ljubljana se po anketi revije Reader's Digest ni najbolje odrezala - vsaj kar zadeva vljudnost - in si skupaj z Bangkokom in Hongkongom deli 25. mesto od skupno 35 anketiranih mest.
Bolj vljudni kot v Londonu, Parizu in Ljubljani so v Zagrebu. Če hočete vljudnost, morate iti v New York, mesto, ki je bilo nekoč slavno zaradi svoje zoprne fraze Imejte lep dan (Have a nice day) in najbolj ignorantskih ter nepotrpežljivih taksistov na planetu. Vendar se je po mnenju nekdanjega župana Velikega jabolka Eda Kocha 11. september vse spremenilo.
Revija Reader’s Digest je v večja mesta vseh 35 držav, v katerih ta revija izhaja, poslala svoje reporterje, da so naredili poročilo o vljudnosti tamkajšnjih prebivalcev. Uporabili so tri teste: koliko ljudi jim je pomagalo, ko so sredi živahne ulice na tla spustili papir, kolikokrat so prodajalci v trgovinah rekli hvala in kako pogosto jim je kdo pridržal vrata.
London in Paris sta se skupaj znašla na nizkem 15. mestu. Premagala so ju taka mesta, kot so Berlin, Varšava, Madrid in Praga. New York je končal na vrhu z 80 odstotki, v primerjavi z 57 odstotki, ki sta jih dobila London in Pariz. Ed Koch je za revijo povedal: "Od 11. septembra so Newyorčani bolj sočutni. Razumejo, kako kratko je življenje."
Najbolj nesramni so v Bombaju
Najbolj nesramno mesto na svetu glede na to anketo je Bombaj, ki je bolj nesramen celo od Bukarešte. Ta je bila ocenjena kot najbolj nesramno evropsko mesto, kjer pridržanje vrat, pobiranje papirjev in zahvaljevanje strankam ni del kulture. Romuni so, kot kaže raziskava, celo bolj osorni od Francozov.
Prebivalci Zagreba so najbolj pripravljeni pomagati pobrati papir. Neki moški je vztrajal, da bo pomagal kljub artritisu in bolečinam v hrbtu. Prodajalci v trgovinah so najvljudnejši v Stockholmu, kjer se vedno zahvalijo kupcem, da so kupovali pri njih.
Vljudni celo kriminalci
V brazilskem Sao Paulu so vljudni celo kriminalci. Poročevalci revije so hoteli kupiti sončna očala na črnem trgu, ravno ko je prišla policija. Preprodajalec je, medtem ko je bežal, zavpil: "Hvala".
Po drugi strani je Moskva zares nevljudna, saj je dosegla zgolj 42 odstotkov. Neka ženska, ki ni hotela pridržati vrat, je posmehujoč rekla: "Nisem vratarka, ni moje delo pridržati vrata drugim ljudem. Če se kdo poškoduje, bi moral biti hitrejši."
Tudi v Aziji ne dajo veliko na vljudnost. Vsa mesta na tej celinu, ki so bila del raziskave, so, razen Hongkonga, končala med zadnjimi desetimi mesti. Na nobenem od treh testov ta azijska mesta niso dobila več kot 40 odstotkov.
Najmanj prijazni so starejši moški
Na splošno je raziskava razkrila, da so bili najvljudnejši ljudje stari manj od 40 let, najmanj prijazni pa predvsem moški, starejši od 60 let. Nekateri so trdili, da so zaskrbljeni predvsem zaradi pokroviteljskih, sodobnih žensk in so bili nepripravljeni pridržati vrata predvsem ženskam.
Tečni stari moški očitno niso izključno britanski fenomen. Katherine Walker, glavna urednica britanske izdaje Reader’s Digest, je povedala: "To je bil največji preizkus splošne vljudnosti na svetu. Naši raziskovalci so naredili več kot 2.000 posameznih testov." Analiza vseh izsledkov kaže, da je svetovna raven vljudnosti pri 55 odstotkih. Če je splošna vljudnost olje, ki poganja družbo, bi se lahko po mnenju Reader’s Digesta veliko mest bolje založilo z njim.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje