Krastače so lahko velike kakor krožnik. Foto: EPA
Krastače so lahko velike kakor krožnik. Foto: EPA

Strupene krastače, ki so na otok prišle s Havajev leta 1935 in od takrat predstavljajo resno grožnjo avstralskemu ekološkemu sistemu, znanstveniki zdaj lovijo s pomočjo ultravijoličnih diskotečnih luči.

Krastače so se od prihoda v Avstralijo močno razširile v severnem tropskem delu države, nekatere med njimi pa so tako velike kot velik krožnik in lahko ubijejo celo krokodila ali dinga.

Znanstveniki so jih trudili omejiti štiri desetletja, a so bili le delno uspešni, zdaj pa so prepričani, da jim je končno uspelo. Okoliški prebivalci so se jih lotili celo s palicami za golf in kiji, zdaj pa jih znanstveniki lahko hitro ujamejo v past le s prižigom ultravijoličnih luči. V treh tednih so ulovili 200 krastač, od januarja pa so jih ujeli 1.500. Del privlačnosti luči naj bi bili tudi insekti, ki jih svetloba privabi.

Krastače so v Avstralijo pripeljali, da bi uničili vrsto hroščev, ki so grozili nasadom sladkornega trsa. Zdaj pa jih je že več milijonov, kar je tudi posledica uspešnega razplojevanja.