Najprej jo bodo kot simbol počastitve 25. obletnice dvostranskih odnosov Slovenije in Belgije posadili v botaničnem vrtu Kalmthout severno od Antwerpna, nato pa v torek še v vrtu ene osrednjih institucij Evropske unije v Bruslju.
Pobudnik saditve trte v botaničnem vrtu Kalmthout severno od Antwerpna blizu meje z Nizozemsko, ki ga je z možem ustanovila Slovenka, baronica Jelena Kovačič Belder, je veleposlaništvo Slovenije v Belgiji. Visoke obletnice dvostranskih odnosov Slovenije so se na podoben način spomnili že v številnih drugih državah, zdaj pa potomka najstarejše trte na svetu prihaja tudi v Belgijo, kjer jo bodo posadili prav na dan 25. obletnice vstopa Slovenije v Združene narode.
Guinnessovo rekorderko bodo zasadili ob navzočnosti slovenskega veleposlanika v Belgiji Matjaža Šinkovca, mariborskega župana Andreja Fištravca in predstavnice province Antwerpen Inge Verhaert.
V torek bodo potomko stare trte iz Maribora na skupno pobudo slovenskih veleposlaništev v Belgiji in pri EU-ju posadili tudi na vrtu stavbe Sveta EU-ja v bližini Schumanovega krožišča, v kateri se sicer redno sestajajo ministri in voditelji članic EU-ja.
Stara trta, ki raste v središču Maribora, na Lentu, se je kot najstarejša vinska trta na svetu leta 2004 vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov, v kateri piše, da je stara najmanj 375 let, morda pa tudi več kot 400 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje