Namen projekta, ki sta ga Pivovarna Laško Union in Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez izpeljala ob podpori več vladnih in nevladnih organizacij in slovenskih olimpijcev ter drugih, je bil ozaveščati o globalnem segrevanju, njegovih uničujočih posledicah za okolje, življenje in obstoj zimskih športov.
V sklopu projekta se je del vzročnega ledu Triglavskega ledenika – Toli – podal na predvidoma 13.000 kilometrov dolgo cestno popotovanje do Kitajske. Po cesti je pod vodstvom Cirila Komotarja nato prepotoval več kot 11.500 kilometrov iz Mojstrane do Rusije in nato z letalom poletel do Pekinga, kjer so v začetku leta 2022 potekale zimske olimpijske igre. Po dogodku je Toli v obliki staljene ledeniške vode postal del razstavljene zbirke predmetov Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani.
Aktivnosti projekta so bile zasnovane skladno z navodili Centra za energetsko učinkovitost na Institutu Jožef Stefan s ciljem izvedbe ogljično nevtralne ozaveščevalne kampanje.
V sodelovanju z družbo Slovenski državni gozdovi je v letu 2022 sledilo večmesečno sajenje dreves. Slovenski gozdovi v Kočevski Reki, Trnovskem gozdu, Koprivni in na Pokljuki so tako bogatejši za 16.000 dreves, kar zagotavlja razbremenitev okolja za večkratnik količine izpustov, nastalih s projektom.
Franjo Bobinac, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez, poudarja, da je projekt oral ledino na področju trajnosti ter ogljičnega odtisa. "Zaposleni so zavzeto pristopili k projektu ter vsem akcijam, ki so bile posledice le-tega, kar je pripeljalo do odločitve, da se problematike trajnosti dotaknemo strokovno ter praktično. Povezali smo se z Mednarodnim olimpijskim komitejem, ki že nekaj časa spodbuja nacionalne olimpijske komiteje, da prispevajo svoj kos mozaika v težavo sodobnega sveta ter preoblikovali Komisijo za trajnost v športu, katere primarna naloga je priprava trajnostne strategije. Ta bo vključevala aktivno vlogo različnih deležnikov krovne športne organizacije s ciljem delati in živeti okolju prijazno."
Misija in z njo povezane aktivnosti sta del širše pobude Beli vrhovi, pod okriljem katere si v Pivovarni Laško Union prizadevajo za zaščito in ohranjanje gorskih habitatov in delujejo na področju naravovarstva v slovenskih alpskih in predalpskih območjih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje