Foto:
Foto:
Žogica za namizni tenis je lahko odločilna.

Čeprav se zdi primerneje za loterijo kot za izbiro političnih predstavnikov, volilna pravila v Hongkongu določajo, da morata kandidata z enakim številom glasov izžrebati žogico. Kdor izvleče višjo številko, zmaga.

Seveda kandidati, ki so izgubili na ta način, o pravilu nimajo prav dobrega mnenja, toda volilna komisija pravi, da je pravično, varčno in v skladu s tradicionalnim hongkonškim verovanjem v usodo.

Volitve v Hong Kongu bodo potekale 12. septembra, in čeprav so možnosti za neodločen izid minimalne, so si odgovorni že priskrbeli zadostno število žogic, je povedal predstavnik volilnega urada Joshep Wong.

Zadnjič je do žreba prišlo leta 1999, ko sta tako Peter Lau kot Wan Yee-Chung v majhnem predmestnem okrožju dobila po 820 glasov. "Rezultat sem moral sprejeti," je povedal Lau, ki je izžrebal nižjo številko. "Toda dogodka se še vedno nerad spominjam, saj sem imel podporo volilcev." Štiri leta kasneje je Lau zmagal z absolutno večino.

Marsikdo pravi, da bi bila odločitev v drugem krogu volitev pravičnejša. S tem pa se ne strinja komisar za volitve Woo Kwok-Hing, ki meni, da bi bila to potrata davkoplačevalskega denarja. Woo trdi, da sedanji sistem ustreza hongkonški kulturi, kjer so igre na srečo močno ukoreninjene, večina prebivlacev pa verjame v usodo.