Novozelandec je uresničil življenjski sen in se povzpel na streho sveta. Foto: EPA
Novozelandec je uresničil življenjski sen in se povzpel na streho sveta. Foto: EPA
Umetne noge
Vrhunski športniki invalidi si pri svojih podvigih pogosto pomagajo s posebnimi nadomestki telesnih udov. Foto: EPA

47-letnemu Marku Inglisu so morali obe nogi amputirati zaradi hudih ozeblin, ki jih je dobil pri plezanju.

Tragedija ga ni odvrnila od športa, v katerega je zaljubljen, za cilj pa si je postavil priplezati na streho sveta.

8.850 metrov visoko se je povzpel po eni strani veličastne gore, sestopil pa po drugi strani, kar je po izjavah nepalskih oblasti šele tretji tak zapisan primer v zgodovini.

Do leta 1998 je bila najvišja gora sveta Mount Everest visoka 8.848 metrov. Po meritvah z novo GPS-napravo je ameriška ekspedicija ugotovila, da je gora višja za dva metra. Raziskave so pokazale, da glede na tektonske premike Everest še vedno raste (3 do 5 mm na leto). Nepal višine 8.850 metrov še vedno ne prizna in se drži višine 8.848 metrov.

"Malo je za luno"


Ko je Mark v ponedeljek zvečer stopil na vrh gore, je najprej v roke vzel telefon in poklical ženo Anne.

Žena, srečna, da je z možem vse v redu, je za časopis New Zeland Herald izjavila, da je Mark malo za luno, vendar je vesela, da so se mu izpolnile življenjske sanje.

Na vrh s pomočjo umetnih nog
Na vrh gore se je plezalec povzpel s pomočjo umetnih nog, narejenih iz karbonskih vlaken. Med podvigom naj bi eno nogo celo zlomil, a ga to ni odvrnilo od cilja.

Na 6.400 metrih jo je popravil z rezervnimi deli in nadaljeval pot do vrha in osebne zmage. Mark Inglis je obe nogi, ki so mu ju amputirali pod kolenom, izgubil leta 1982, ko se je sredi snežnega viharja za 14 dni ujel v jamo gore Mount Cook.