Mesto, v katerem gotovo ne hodijo po polžje, je Singapur. Foto: EPA
Mesto, v katerem gotovo ne hodijo po polžje, je Singapur. Foto: EPA
New York
New York je šele na osmem mestu. Foto: EPA
Ljubljančani so se uvrstili eno mesto pred Tokijčani. Foto: RTV SLO

Znanstveniki pravijo, da je to le ena izmed značilnosti življenja modernega človeka, ki ga "poganjajo" elektronska pošta, mobilni telefoni, sms-i in (domnevna) potreba biti dosegljiv 24 ur na dan. Najbolj so korak pospešili v nekaterih hitro razvijajočih se azijskih državah.

Zmagovalci so Singapurčani
Najhitrejši so pešci v Singapurju, ki v povprečju hodijo 30 odstotkov hitreje, kot so v začetku 90. let 20. stoletja. Singapurčanom sledijo prebivalci danske prestolnice, na tretjem mestu pa so prebivalci Madrida. New York, ki ima vzdevek "mesto, ki nikoli ne spi", je šele na osmem mestu. Ljubljana se je uvrstila na 18. mesto.

"Obsedeni smo s hitrostjo!"
Profesor psihologije z angleške univerze v Hertfordshiru, kjer so naredili raziskavo, so letošnje izsledke primerjali s tistimi iz leta 1994. V povprečju ljudje danes hodimo deset odstotkov hitreje, so sklenili. "Tempo življenja je v velikih mestih danes veliko hitrejši, kot je bil. To bo na človeštvo močno vplivalo, saj danes več kot polovica ljudi živi v mestih," pravijo znanstveniki, ki jih obsedenost z vse večjo hitrostjo močno skrbi.

Koliko časa za dobrih 18 metrov?
Kako so znanstveniki merili hitrost premikanja pešcev? Izbrali so ulico s širokim, ravnim pločnikom, na katerem ni ovir. Pločnik ni smel biti poln ljudi, saj so le tako sodelujoči lahko hodili z največjo hitrostjo. Nato so 35 ljudem merili čas, ki so ga potrebovali, da so prehodili 60 čevljev oziroma dobrih 18 metrov. Opazovali so samo tiste odrasle, ki niso govorili po mobitelu, nosili vrečk ali bili med hojo kako drugače "zaposleni".

Deset najhitrejših je ...
In kako hitri so bili pešci? Lestvica desetih najhitrejših mest, med tistimi, ki so bila vključena v raziskavo, je videti takole:
1. Singapur, kjer so izbrano razdaljo prehodili v 10,55 sekunde
2. Kobenhaven, Danska (10,82)
3. Madrid, Španija (10,89)
4. Gvangžov, Kitajska (10,94)
5. Dublin, Irska (11,03)
6. Curitiba, Brazlija (11,13)
7. Berlin, Nemčija (11,16)
8. New York, ZDA (12,00)
9. Utrecht, Nizozemska (12,04)
10. Dunaj, Avstrija (12,06)

Čas Ljubljančanov je bil 12,76 sekunde. Najpočasnejši so bili v Malaviju, kjer so za 60 čevljev po polžje porabili kar 31,6 sekunde.