![Takšna je glava, ko nanjo pripnejo 128 minielektrod, da naredijo EEG.](https://img.rtvcdn.si/upload/Zanimivosti/eeg.jpg)
![Možganski valovi? Testirani laže ali ne?](https://img.rtvcdn.si/upload/Zanimivosti/polygraph-eeg-tracing.gif)
Tako je ministrstvo za obrambo dodelilo znanstvenici Jennifer Vendemii pet milijonov dolarjev za projekt, v katerem bi izumili napravo, ki bi na podlagi preučevanja možganskih valov ugotovila, ali testirani laže ali ne.
Vendemia trdi, da je nova metoda zanesljiva od 94- do 100-odstotno, kar je veliko več od dosedanje metode s poligrafom, ki je temeljila na meritvi srčnega utripa, krvnega pritiska in znojenja.
Pri novem postopku spraševancu po celi glavi nalepijo 128 minielektrod, ta pa mora le odgovarjati na vprašanja.
Glede na to, da možgani potrebujejo več časa, da odgovorijo z lažjo kot po resnici, naj bi bila nova metoda varna, saj se laganje z opazovanjem možganskih valov zlahka odkrije.
Sicer so se ob predstavitvi nove metode pojavila tudi etična vprašanja, na katera pa znanstvenica odgovarja, da se lahko vsaka tehnologija lahko uporablja v napačne namene.
Pomembno je, da je vsak posameznik odgovoren in da je v bližini nekdo, ki nadzoruje, kar počneta. Branje misli pa vseeno ne bo mogoče.
Znanstvenik Paul Matthews je ob vsem še dodal, da tehnologija, ki bi nam povedala, kaj nekdo misli, ne obstaja. Lahko pa vidite, kako delujejo možgani in kdaj je kakšen njihov del najbolj dejaven. To tehnologijo uporabljamo že zdaj pri bolnikih, in sicer pri EEG-analizah in pri magnetni resonanci, je še dodal Matthews.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje