3. julija je pevec gospelov Oluwatobi Kufeji iz prestolnice Lagos začel svoj rekorderski podvig – njegov cilj je bil (skoraj) neprekinjeno peti 200 ur. Po pravilih Guinnessove knjige rekordov si je lahko vzel le dve uri premora vsakih 24 ur, dogajanje pa je ves čas, skoraj deset dni prenašal tudi prek družbenih omrežij.
Spremljalo in spodbujalo ga je na stotine ljudi, prek spleta pa še mnogo več. 39-letni oče dveh otrok se je postavljanja rekorda lotil zaradi dodatne promocije, ki ga takšen podvig predstavlja. "Glasbene založbe želijo, da tole izpeljem do konca. In upam, da bom po Božji milosti nato dobil dobro pogodbo, ki bo moji glasbi dala tisti pospešek, za katerega si že dolgo prizadevam," je v pogovoru za Reuters med dveurnim premorom na šesti dan petja dejal Kufeji.
A Oluwatobi Kufeji je le eden izmed mnogih, ki želijo prepoznavnost zgraditi s postavljanjem rekorda. Podobnega podviga se je tako lotila tudi Joy Chukwudi, maserka, ki je želela neprekinjeno masirati ljudi kar 75 ur, a je po 50 urah odnehala, saj ji je začelo zmanjkovati moči: "Prvotno sem nameravala različne posameznike masirati 75 ur, a sem se morala ustaviti po 50 urah, saj sem bila povsem izmučena. In ker je to še vedno dovolj za nov rekord, bom posnetek, vseh 50 ur masaže, zdaj poslala Guinnessovi knjigi rekordov in čakala na njihov odgovor," je razložila za Reuters.
Medtem ko večina poskusov postaviti nov rekord v javnosti odmeva pozitivno, pa čisto vsaka zamisel ne dobi zelene luči pristojnih. Nedavno je neki prebivalec jugozahodne nigerijske zvezne države Ekiti, ki se je predstavljal kot Sugartee, prijavil poskus postavljanja rekorda v najdlje trajajočem poljubljanju, ki bi trajal 72 ur. A so nigerijski uradniki njegovo prošnjo zavrnili, češ da gre za "nezdrav in nemoralen" dogodek.
Kot omenjeno, je postavljanje rekordov v Nigeriji zagon dobilo po odmevnem podvigu kuharske mojstrice Hilde Bassey, ki je sredi maja postavila rekord v najdlje trajajočem pripravljanju jedi, saj je brez premora kuhala kar 100 ur. Dogodek je pritegnil pozornost širše javnosti, pa tudi domače politike, ki je v en glas povzdigovala in hvalila 27-letno kuharsko mojstrico.
Širša javnost je prva postavljanja rekordov sprejela z odobravanjem, zdaj pa imajo Nigerijce vse bolj mešane občutke ob novih in novih pozornosti željnih posameznikih, ki se preizkušajo v nenavadnih rekorderskih disciplinah, poroča Reuters.
5. julija je tako nigerijska spletna vplivnica Big Tresh postavljala rekord v snemanju najdaljšega videa v živo na Instagramu (v živo je oddajala kar 125 ur, med izzivom pa plesala, pela, se pogovarjala z gosti, brskala po družbenih omrežjih ipd.), ki je izzval bolj posmeh kot odobravanje. Na družbenih omrežjih pa se zdaj že pojavljajo parodije na tovrstne poskuse, kot je na primer "maraton merjenja", v okviru katerega se je neka uporabnica Tik Toka lotila hitrostnega merjenja blaga s šiviljskim metrom, in podobno.
"Meni se zdi, da taka postavljanja rekordov pomagajo profesionalcem, jih spodbudijo, da stopijo iz območja ugodja in sami sebi dokažejo, da zmorejo več," pravi državna uradnica Benedicta Boglo.
Michael Oladele, sicer zaposlen v znanstvenem laboratoriju, pa ocenjuje, da takšni dogodki spodbujajo ljudi, da pokažejo svoje unikatne talente, zato jih pozdravlja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje