Potem ko smo 1. marca dočakali meteorološko pomlad, je danes popoldne, natančneje ob 18.32, nastopilo pomladno enakonočje in z njim astronomska pomlad.
Ko je pri nas pomlad, je na jugu jesen
Enakonočje sicer nastopi dvakrat letno, okoli 21. marca, ko je na severni polobli pomladno enakonočje in začetek pomladi, medtem ko je na južni polobli obratno, ter okoli 23. septembra, ko je na severni polobli jesensko enakonočje in začetek jeseni, medtem ko je na južni polobli obratno.
Pomladno enakonočje je tudi mejnik za astronomsko štetje let, kar so določili leta 325 na nikejskem cerkvenem koncilu. Novo leto dočakamo 80 dni prej, kar pa je bilo določeno leta 153 pr. n. š.
Stara ljudstva so praznovala pomlad kot prihod novega življenja narave in novega upanja. Krščanstvo je to praznovanje prevzelo kot veliko noč, ki se praznuje prvo nedeljo po prvi pomladanski polni luni. Letos bo to 4. aprila. Prva pomladanska polna luna pa bo 30. marca ob 4.24.
Lahko si ogledate observatorij
Ob pomladnem enakonočju bo Astronomsko-geofizikalni observatorij Golovec slovesno odkril spominsko ploščo ustanovitelju observatorija Franu Dominku. Slovesnosti bosta sledila ogled observatorija in večer odprtih vrat.
Observatorij letos odpira svoja vrata za obiskovalce vsakič, ko se zamenjajo letni časi, torej ob prihodu pomladi, poletnem solsticiju 21. junija, jesenskem enakonočju 23. septembra in zimskem solsticiju 21. decembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje