Zelenjavo pa lahko imamo ves čas pri roki, no, vsaj takšno, pomanjšano različico. Tako imenovano mikrozelenjavo goji vse več navdušencev nad svežim, doma vzgojenim pridelkom. Da je zadeva res preprosta in ne zahteva veliko vrtnarskega znanja, nam je pokazal Andrej Jurejevčič. Z ducatom vrst mikrozelenjave oskrbuje nekaj ljubljanski restavracij.
Več kot nekaj pesti dobrega substrata in kakšne (odpadne) embalaže ali cvetličnega korita skoraj ne potrebujemo. Ekološka semena, ki se že dobijo v Sloveniji, posejemo v dobro zalito zemljo, za nekaj dni postavimo v temnejši prostor, nato pa na okensko polico. Redno zalivamo tako, da je zemlja ves čas vlažna, ne pa suha ali premokra. Na svetlobi večina semen skali in zraste v 7 do 14 dneh.
Grah, rukola, redkvica, melisa in druge vrste so ob "žetvi" videti kot pomanjšana kopija odraslih rastlin, vsebujejo pa lahko tudi do 40-krat več hranil in vitaminov. Rastlinice porežemo kak centimeter nad zemljo. Pojemo jih lahko v celoti, hranila so nakopičena v steblu in listih. Pohrustajmo jih čim bolj sveže, saj v hladilniku ne zdržijo več kot kak dan.
Kot okras se zaradi pestrosti barv, velikost in oblik podajo domala k vsaki jedi, še bolje pa je, da jih dodamo v sendviče, solate, k prilogam ali umešanim jajcem.
Mikrozelenjavo so pred več kot 30 leti začeli vzgajati v ZDA. Tam so z njo krasili jedi v prestižnih restavracijah. Gibanje se uspešno seli tudi k nam.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje