Začetki usnjenih in plutovinastih sandalov Birkenstock po navedbah podjetja, ki ima sedež v Linzu am Rhein v zvezni deželi Porenje - Pfalško, segajo v 18. stoletje, njegov izumitelj je bil Johannes Birkenstock. V 60. letih 20. stoletja je bil predstavljen znamenit podplat iz plute, zaradi česar je priljubljenost te obutve – čeprav na začetku ne tudi njen status modnega izdelka – močno narasla.
Sandali, ki so se jim nekoč posmehovali, so v zadnjih letih napredovali v status modnega kosa, k temu je predvsem pripomogla njihova uporaba v filmu Barbie. Nemški proizvajalec modne obutve iz plute je zdaj proti domnevnim posnemovalcem vložil tri tožbe zaradi domnevne kršitve avtorskih pravic.
Konkurenti naj bi namreč prodajali sandale, zelo podobne modelom Birkenstock, s čimer so po mnenju odvetnikov podjetja kršili zakon o avtorskih pravicah. Ti trdijo, da bi morali čevlje podjetja obravnavati kot "dela uporabne umetnosti", izdelovalci zahtevajo, da jih zaščitijo kot edinstveno umetniško delo, poroča Guardian.
Po besedah Birkenstockovih odvetnikov bi zakon o avtorskih pravicah dal ustvarjalcem sandalov izključne pravice do uporabe – kot bi to veljalo za vsakega umetnika ali ustvarjalca, bodisi pisnih del, računalniških programov ali slik. Glede na razsodbo sodišča iz aprila 2022 je s tem zaščiten še en nemški izum, avtomobil porsche 356. Podobno zaščito sta prejela tudi pohištvo švicarsko-francoskega umetnika Le Corbusierja in razsvetljava, ki jo je oblikovalo umetniško gibanje Bauhaus.
"Zakon o avtorskih pravicah že desetletja priznava, da so izjemni dizajni vsakdanjih predmetov lahko zaščiteni tudi z avtorskimi pravicami," je dejal Konstantin Wegner, eden izmed odvetnikov podjetja. Njihova zahteva se osredinja na štiri posebne modele natikačev, za katere Birkenstock pravi, da so najpogosteje povezani z blagovno znamko – model arizona, ki je bil del filma Barbie, naklonjen pa mu je bil tudi pokojni Steve Jobs, gezih, ki ga je pogosto nosila Heidi Klum, in boston clog, na katerega naj bi prisegala Kendall Jenner, ter madridski model, ki je pri srcu Sarah Jessici Parker.
Potem ko sta prejšnji sodbi prišli do nasprotnih sklepov o tem, ali se izraz "uporabna umetnost" lahko uporablja v zvezi z obutvijo, pri čemer višje regionalno sodišče v Kölnu ni identificiralo nobenega umetniškega dosežka, je celotna zadeva končala na najvišjem sodišču v Nemčiji. Razsodbo o tem, kakšna bo prihodnost sandalov, še čakajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje