Po Peco se je spet gradilo. Foto: Uradna stran
Po Peco se je spet gradilo. Foto: Uradna stran
Rezultat trdega dela. Foto: Uradna stran

Zgradila je 1000. grad v zgodovini prireditve, ki kandidira za vpis v Unescov seznam žive kulturne dediščine.
Skupno 585 graditeljev iz vse Slovenije, pa tudi iz sosednje Avstrije, je iz snega, ledu in šibja gradilo snežne stvaritve. Te predstavljajo večinoma gradove, podobe kralja Matjaža in Alenčice, pa tudi podobo Turka, ki je prišel iskat skriti zaklad, in hobotnice Paula, ki za prihodnost napoveduje zmago slovenske nogometne reprezentance na svetovnem prvenstvu. Nastale so tudi hiška risanih junakov Smrkcev in druge skulpture.

Prvič so se prireditve kot ekipa graditeljev na pobudo nove črnjanske županje Romane Lesjak udeležili koroški župani, ki so v Mežiško dolino umeščali hitro cesto, na željo Črnjanov pa so do Črne zgradili tudi železniško progo.

Prireditev si je ogledala tudi Monika Kropej z inštituta za slovensko narodopisje Znanstveno-raziskovalnega centra SAZU. Na njeno pobudo je namreč prireditev vpisana v register žive kulturne dediščine v Sloveniji. To pa je izhodišče za vpis na Unescov seznam žive kulturne dediščine, kamor je do zdaj vpisanih 166 prireditev z vsega sveta.

Kralj si je izbral svojo Alenčico
Matjaž Mrdavšič
, ki v okviru svoje okrepčevalnice Pri Matjažu skupaj z Občino Črna na Koroškem organizira prireditev Gradovi kralja Matjaža, pravi, da jih to navdaja s prijetnimi občutki in pomeni nov zagon za prireditev. "Nismo vedeli, da je prireditev toliko vredna," je dejal Mrdavšič.
Prireditev si je, kot vsako leto, ogledal tudi kralj Matjaž, ki je izmed graditeljic izbral svojo Alenčico. Za konec je razglasil tudi najlepši grad po svojem izboru in najlepšega po izboru občinstva. Najlepši grad oz. upodobitev kralja Matjaža je po izboru kralja Matjaža in županje Črne na Koroškem ustvarila ekipa iz Šmarjete pri Celju. Najlepšo stvaritev po izboru občinstva pa je naredila ekipa Glažeki z okolice Ptuja, ki je zgradila hišo Smrkcev.

Od leta 1993, ko je bila v Podpeci prva takšna prireditev, je skupno z današnjimi nastalo 1074 gradov. Letošnji bodo, če bo vreme dopuščalo, na ogled še nekaj časa. Prireditev se sicer nadaljuje še v nedeljo, ko je spremljajoči program namenjen predvsem najmlajšim obiskovalcem.