Rok Florjančič vodni skuter vozi že deset let. Foto: Rok Florjančič osebni arhiv
Rok Florjančič vodni skuter vozi že deset let. Foto: Rok Florjančič osebni arhiv

Monkey jump je trik, ki je sestavljen iz 180 stopinj slida, nato postaviš vodni skuter v navpični položaj, se z rokami držiš za pokrov motorja in z nogami dodaš gas na krmilu.

Rok Florjančič
Za Roka je vožnja vodnega skuterja način življenja. Saj se vse prilagaja in podreja temu. Foto: Rok Florjančič osebni arhiv
Rok Florjančič
Rok izvaja vse trike, kar se z jet skijem zaenkrat da narediti. Foto: Rok Florjančič osebni arhiv

25-letnik je že kot otrok osvojil naslov državnega prvaka v motokrosu. Sprva se je resneje ukvarjal s tem športom, nato pa je z leti ljubezen prešla na vodo in sonce - torej vodni skuter. "Z jet skijem me je zasvojil oče, ki mi je že v rani mladosti kupil stoječi jet. Vendar sem resneje začel tekmovati pri 15 letih," je za MMC povedal Rok.

S tem športom se ukvarja že več kot deset let in tako dolgo tudi tekmuje. Profesionalno pot pa je začel, potem ko je leta 2002 osvojil naslov amaterskega svetovnega prvaka v prostem slogu.

Več o Roku in vodnem skuterju si lahko preberete v spodnjem intervjuju.

Nam lahko razložite, kaj pravzaprav je vodni skuter?
Neke vrste motor za na vodo, kjer je tehnika vožnje podobna motorju - nagibanje, zavijanje, pospeševanje.

Ali imate na tekmovanjih različne kategorije?
Tako kot v vseh motornih športih je tudi pri jet skiju podobno. Imamo več kategorij: slalom, krožne dirke in prosti slog. Predvsem pri krožnih dirkah je največja razlika med stoječimi in sedečimi jet skiji. Potem pa je še veliko različnih kategorij, ki se ločijo po moči motorja oziroma omejitvah predelav. Posebna kategorija zase pa je Freestyle, ki se na svetovnem deli med amaterje in profesionalce.

Kakšne trike izvajate z vodnim skuterjem? Kaj je to monkey jump?
Izvajam vse trike, kar se z jet skijem za zdaj da narediti. Med najtežjimi sta seveda Barrel roll (sodček) in Back Flip, nato pa še razne izpeljanke ter povezave teh in drugih trikov med seboj. Monkey jump je eden izmed starejših, vendar izjemno tehnično težkih trikov. Je trik, ki je sestavljen iz 180 stopinj slida, nato postaviš vodni skuter v navpični položaj, se z rokami držiš za pokrov motorja in z nogami dodaš gas na krmilu. Nato pa ko jet skoči iz vode, se istočasno odrineš in iztegneš nad jet, držiš pa se za nos (špic) jeta, pri tem pa narediš stojo na rokah na nosu jeta in potem skupaj z njim padeš v vodo. Trik skleneš tako, da se potopiš pod jet in priplavaš iz vode zadaj za jetom, kjer nato znova stopiš gor in se odpelješ. To je eden izmed mojih najljubših in najbolje izpeljanih trikov.

Kaj so vaši največji dosežki?
Postal sem svetovni prvak v amaterjih Freestyle leta 2002, dvakrat evropski prvak PRO freestyle (v letih 2004 in 2005), svetovni prvak PRO freestyle (leta 2008) in večkratni državni prvak in prvak pokala Alpe Adria, PRO Freestyle.

Ali si poleti lahko sploh privoščite kaj dopusta?
Poleti je moj dopust uživanje v vožnji z 'jetom'.

Vodni skuter vozi tudi vaš mlajši brat. Je med vama kaj tekmovalnosti?
Tekmovalnost je prisotna samo na tekmah, drugače pa si pomagava, kolikor se le da, in sva drug za drugega vesela, kadar osvojiva dobre rezultate.

Menite, da je v Sloveniji ta šport poznan, se z njim ukvarja veliko ljudi?
Žal je v Sloveniji jetski premalo poznan in se zelo počasi razvija. Veliko je voznikov, ki jim to predstavlja hobi in malo tekmovalcev, še predvsem v prostem slogu. Zato se udeležujem veliko mednarodnih tekmovanj.

Se na skuterju znajdejo tudi dekleta?
Nekatera zelo dobro in znajo biti boljša tudi od večine fantov. V prostem slogu jih je bistveno manj kot na krožnih dirkah, kjer imajo celo svojo kategorijo Ladies.

Kaj bi priporočali ljudem, ki se želijo preizkusiti v tem športu?
Naj imajo primerno opremo: rešilni jopič, rokavice, dobro obutev in po možnosti tudi neopren. Vsekakor je zelo zanimiv šport, kjer se nikoli ne konča želja po napredovanju.

Rok v akciji

Monkey jump je trik, ki je sestavljen iz 180 stopinj slida, nato postaviš vodni skuter v navpični položaj, se z rokami držiš za pokrov motorja in z nogami dodaš gas na krmilu.