Posebna raziskovalca Eva in Luka, ki ju interpretirata igralca Manca Dorrer in Domen Valič, v četrti sezoni podkasta o spolnosti Evolucija užitka še naprej prek resničnih in izmišljenih osebnih zgodb ter ob pomoči domačih in tujih strokovnjakinj in strokovnjakov raziskujeta človeško seksualnost. V prvem delu boste spoznali Natalijo.
"Sej vem, da menopavza ni življenjsko ogrožujoča, da je naraven proces. Ampak, ta naravni proces je meni res neznosen. Na vsako uro se zbudim, vstanem, ker sem čisto premočena, ker sem žejna, ker me lulat. Se preoblečem in grem nazaj spat. In potem se to čez eno uro ponovi. To traja že skoraj eno leto!"
Natalija je stara petdeset let in jo že približno leto dni mučijo težave zaradi menopavze. Ingrid Pinas je ginekologinja iz Nizozemske, ki ima že 15 let svojo kliniko za žensko zdravje in oskrbo žensk v menopavzi. Po doktoratu na Univerzi v Utrechtu je 50 let delala v bolnišnicah kot ginekologinja. Razložila je, da na Nizozemskem še vedno velja prepričanje o škodljivosti hormonskih terapij. Kot pravi, "to zelo ovira nizozemske ženske, ki hodijo v službo, ki se želijo razvijati, ki želijo kariero, ne pa biti doma s svojimi težavami. Ampak to jim rečejo, ko se pojavijo težave. Ostani doma, pojdi na bolniško, na Nizozemskem je bolniška plačana, in počakaj, da mine." Težave zaradi menopavze lahko trajajo deset ali več let in ženske se po tem času zelo težko vrnejo v službo. "Tako ostanejo zunaj družbe, ne morejo sodelovati, ne morejo rasti in se razvijati. To je velika izguba tudi za nizozemsko gospodarstvo. Ampak v tem delu se stvari spreminjajo. Počasi jim postaja jasno, kaj pravzaprav izgubljajo."
Raziskava, ki je pustila temen madež na hormonski terapiji
Leta 2002 so v Združenih državah Amerike opravili veliko raziskavo, v kateri so primerjali ženske, ki jemljejo hormone zaradi težav pri menopavzi, s tistimi, ki so dobile placebo. Videli so, da hormonska terapija deluje dobro za ženske s težavami v menopavzi v starosti od 45 do 60. Zato so poskusili te hormone dati starejšim ženskam, starim od 60 do 80 let. Kot pravi Pinas, "to ni starostna skupina, ki sicer pride na hormonsko terapijo. In če hormonov nisi uporabljala še nikoli in začneš to po 60. letu, se bo zgodila katastrofa. In te katastrofe so prestrašila vse." Kot pojasnjuje, so se takrat zaradi teh rezultatov odločili, da hormonov ne bodo dajali ne le starejšim ženskam, ampak tudi mlajšim. Izključili so vse ženske. "In to je bil napačen korak, saj je hormonska terapija zavila v napačno smer in dobila negativno stigmo, ki je ostala in na Nizozemskem obstaja še danes."
Ženske po 60. letu, torej po menopavzi, imajo večje tveganje za srčno-žilna obolenja, za zlom noge, za pljučno embolijo, prav tako je večje tveganje za raka. To prinesejo naravni procesi, ki potekajo v telesu. Raziskava iz leta 2002 je pokazala, da je tveganje za tromboze, srčne in pljučne težave višje, če hormonsko terapijo začneš prejemati po 60. letu. "Ko smo videli, kakšne težave lahko povzroči hormonska terapija, je torej to iz te študije. Sklep raziskave bi torej moral biti, da pri starejših ženskah ne smemo začeti hormonske terapije. Ampak mlajše ženske so v isti raziskavi dokazale, da imajo lahko hormonsko terapijo, saj to reši njihove težave in ne poveča bistveno tveganj. To je bil rezultat. Ampak na ta del raziskave smo se osredinili šele v preteklih desetih letih."
Nove ugotovitve, nove smernice, nove hormonske terapije
Kako torej poteka sodobna hormonska terapija za lajšanje težav v menopavzi? "Najprej je treba pripraviti oceno tveganja za vsako pacientko. Tveganje za srčno-žilne zaplete je lahko na primer višje zaradi družinske zgodovine ali zaradi poteka nosečnosti. Takrat je treba biti previden." Kadar pa ima pacientka nizko tveganje in le težave z menopavzo, potem je to zaradi pomanjkanja estrogena, ki ga je treba dodati. "Pri starejših terapijah si estrogen pojedel, vzel si tablete. Ampak jemanje tablet lahko povzroči težave in zaplete, saj je prvi prehod te tablete prek jeter. Danes estrogene vnašamo prek kože, to je alternativa, pri kateri se odmerek lahko zmanjša, nimaš pa težav s strdki, pljučnimi embolijami ali možganskimi krvavitvami, ki se lahko zgodijo, ko jemlješ tablete."
Pri ženskah z maternico je ob dodajanju estrogena treba zaščititi maternico pred nenormalnim krvavenjem ali razvojem raka. Dodati je treba še progestogene. "Če dodamo progestogene kot tableto, potem povečamo možnost raka dojke. Da izničimo to tveganje, moramo vstaviti maternični vložek s progestogenom. Tako je progestogen v organu, ki ga potrebuje in se ne izloča v takem odmerku v sistem, da bi lahko povzročil raka dojke. To je torej najnovejša kombinacija – estrogen za težave pri menopavzi prek kože in progestogen, ki ščiti maternico, v maternici."
Več informacij in podrobnejšo razlago lahko slišite v novi epizodi igrano-izobraževalnega podkasta Evolucija užitka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje