Namesto da bi se zavlekli v brloge, medvedi še živahno lomastijo po gozdovih. Foto: EPA
Namesto da bi se zavlekli v brloge, medvedi še živahno lomastijo po gozdovih. Foto: EPA
Po takšnih snežnih zametih letos v južni Sibiriji še ni zadišalo. Foto: EPA

Medvedi se v tem delu Rusije k zimskemu počitku, ki traja slabih šest mesecev, po navadi odpravijo oktobra ali v začetku novembra in večji del zelo ostre zime predremajo oziroma hibernirajo v toplem in suhem brlogu.

V gozdove so poslali inšpektorje
A letos zaradi visokih temperatur še kar vztrajajo "v akciji". Snega še ni in medvedi so se v zadnjih dneh večkrat zelo približali naseljem in prestrašili tamkajšnje prebivalce. "Medvedi letos zamujajo. Že zdavnaj bi morali začeti prezimovanje. Naše ekipe se zdaj trudijo, da bi živali ljudem naredile čim manj škode. Inšpektorji medvede nadzorujejo," je pojasnila Tatjana Maslova, vodja okolijske agencije v mestu Kemerovo, približno 3.500 kilometrov jugovzhodno od Moskve. Dodala je še, da medvedi najbolj pretijo lovcem, ki se sami potikajo po gozdovih.

Da bi preživeli dolge sibirske zime, morajo medvedi poleti in jeseni jesti veliko več kot običajno, saj potrebujejo zaloge za zimo, hrane pa je letos več kot druga leta, saj je tudi v južni Sibiriji letošnja jesen rekordno topla.

Drevje brsti, rože cvetijo
Ruski mediji zadnje tedne veliko pišejo o nenavadno visokih temperaturah v večjem delu južne Sibirije, ki bi jih morala že prekrivati debela snežna odeja. Namesto o snegu pa poročajo o mladih poganjkih na drevesih in rožah, ki sicer zacvetijo spomladi.