V Evropi je varanje sprejemljivejše kot v ZDA. Francozi pravijo, da je skok čez plot ena tistih stvari, ki jo je treba obdržati zase. Foto: EPA
V Evropi je varanje sprejemljivejše kot v ZDA. Francozi pravijo, da je skok čez plot ena tistih stvari, ki jo je treba obdržati zase. Foto: EPA
Amsterdamska rdeča četrt
Japonci skoka čez plot, za katerega plačajo, ne štejejo med nezvestobo. Foto: EPA

Moški v Južni Afriki varajo, namesto da bi si omislili drugo ali tretjo ženo. Japonci trdijo, da zunajzakonski seks ni prevara, če za seks plačajo. Američani se pritožujejo, da je "ljubezen umrla", in tako opravičijo varanje. To je le nekaj izgovorov za varanje, ki se razlikujejo v posameznih delih sveta.

Izgubljeni v poželenju
Zakaj ljudje varamo in nezvestobo nasploh je raziskovala Pamela Druckerman, ki je ugotovitve zbrala v delu Poželenje v prevodu: Pravila nezvestobe od Tokia do Tennesseeja (Lust in Translation: The Rules of Infidelity from Tokyo to Tennessee).Moški iz srednjeafriškh držav so najbolj nagnjeni k skokom čez plot. Kar 37 odstotkov vprašanih je priznalo, da so bili v zadnjem letu nezvesti. Med Francozi je bilo takih slabe štiri odstotke poročenih moških in dva odstotka poročenih žensk. Francoze so za malo prehiteli Američani, ki jim Evropejci večkrat očitajo pretirano krepostnost. A Američani skoke čez plot veliko bolj obžalujejo.

Lahkoživi Rusi, krepostni Američani?
"Američani so postali strpnejši do otrok, rojenih zunaj zakonske zveze, do homoseskualnosti, ločitev ... Vse to sprejemajo, nezvestobe pa ne. Na varanje v ZDA gledajo vse strožje," je razložila avtorica primerjalne študije. Le šest odstotkov Američanov se strinja, da ja varanje sprejemljivo včasih ali pa v vseh okoliščinah, v Rusiji pa tako razmišlja kar 40 odstotkov ljudi. Moški so bolj "zagreti" za varanje v državah, ki so pred kratkim doživele večje politične in družbene spremembe, ugotavlja Druckermanova in kot primer navaja Rusijo in Kitajsko.

Nezvesti "hranijo" psihiatre
V ZDA se pri varanju držijo scenarija oziroma pravila, da je skok čez plot najbolj nepošteno dejanje, ki ga lahko "zakrivijo". In posledice varanja so v ameriških zakonih oziroma razmerjih hujše kot v Evropi, saj so "obvezna" leta kesanja in celo terapija. "Na splošno v ZDA velja, da že ena avantura za eno noč lahko ohromi razmerje. Poleg tega so Američani prepričani, da 'prevarant' mora priznati svoj greh, saj sicer nikoli več ne bo imel čiste vesti."

Včasih je bolje ne vedeti
Druckermanova, nekdanja novinarka Wall Street Journala je povedala: "Mislim, da neko državo lahko bolje razumeš, če poznaš pravila, po katerih se ljudje ravnajo v zasebnem življenju. To je tisto, kar razkriva resnične vrednote neke kulture." In kaj Druckermanova polaga na srce tistim, ki so se spozabili: "Simpatična se mi zdi francoska miselnost, da nekaterih resnic nikoli ne bi smeli izgovoriti."